Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Siun so­ten alueen asuk­kail­la laajempi valinnanvapaus asiointiin 1.1.2020 al­kaen

Siun so­ten alueen asuk­kail­la laajempi valinnanvapaus asiointiin 1.1.2020 al­kaen

Siun sote alkaa tarjota vuoden 2020 alusta alueensa asukkaille terveydenhuoltolain edellyttämää valinnanvapautta laajempaa ja joustavampaa mahdollisuutta asioida millä tahansa Pohjois-Karjalan ja Heinäveden terveysasemista.

Siun sotella on ensi vuonna yhteensä 21 terveysasemaa Pohjois-Karjalan maakunnan ja Heinäveden kunnan alueella. Tähän saakka kukin kuntalainen on ohjattu asioimaan omalla, asuinpaikan perusteella määräytyvällä terveysasemallaan.

Terveydenhuoltolain vuoden 2014 alusta saakka velvoittaman valinnanvapauden mukaisesti oman terveysasemansa on halutessaan voinut vaihtaa. Vaihto on edellyttänyt kirjallisen ilmoituksen tekemistä sekä omalle että valitulle uudelle terveysasemalle ja merkinnyt jopa kolmen viikon viivettä hoitovastuun siirtymisessä asemien välillä. Tämän lisäksi terveysasemaa on voinut vaihtaa enintään kerran vuodessa.

Aiemmasta käytännöstä poiketen Siun soten alueen asukkaat voivat 1.1.2020 alkaen valita terveysaseman koko Siun soten alueelta ilman erillistä ilmoitusmenettelyä tai sitoutumista yhteen asemaan.

Kuntalaiset voivat siis jatkossa asioida vapaasti heille kulloinkin parhaiten sopivalla Siun soten terveysasemalla, jolla on vapaita aikoja.

Hoitopaikkaa valitessa voi olla aiheellista huomioida myös sairausvakuutuslain säädökset matkakorvauksista. Tämänhetkisen lain perusteella matkakustannukset korvataan yleensä sellaiseen lähimpään tutkimus- ja hoitopaikkaan, jossa kansalainen voi saada hänen terveydentilansa vaarantumatta tarpeellista tutkimusta ja hoitoa.

 

Lääkäri mittaamassa potilaalta verenpainetta ja sykettä.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute