Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, pirkko.hyvarinen@luottamus.liperi.fi
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, juuso.ylonen@luottamus.liperi.fi
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Saattoavustus käyttöön tammikuun 2022 ajaksi

Saattoavustus käyttöön tammikuun 2022 ajaksi

Huoltajille suunnatulla saattoavustuskorvauksella pyritään vähentämään kuljetuksessa olevien lasten kokonaismäärää. Jos huoltaja päättää kuljettaa oppilasta itse, hänen tulee perua kuljetukset kouluun.fi-palvelussa.

Liperin kunta ottaa tammikuun ajaksi käyttöön saattoavustuskorvauksen huoltajalle, jos hän kuljettaa koulukyytiin oikeutettua lastaan koulumatkoilla. Tällä menettelyllä pyritään vähentämään kuljetuksessa olevien lasten kokonaismäärää. Toimintatavan jatkamista arvioidaan uudelleen tammikuun lopussa.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) sekä Opetus- ja kulttuuriministeriö (OKM) ovat päivittäneet suositusta opetuksen järjestäjille 22.12.2021. Suositukset on uusittu heikentyneen epidemiatilanteen ja tartuntatautilain väliaikaisten säännösten voimassaolon jatkamisen vuoksi. Valtioneuvosto on 7.1.2022 kokouksen jälkeen edelleen painottanut terveysturvallisuustoimien lisäämistä kouluilla.

Kouluissa tartunta- ja altistumisriskiä pyritään pienentämään monien eri tavoin. Perusopetukseen on laadittu kunta- ja koulukohtaiset korona-valmiussuunnitelmat.  Huoltajille on 4.1.2022 jaettu kuntakohtainen koronaohjeistus ja koulut ovat täydentäneet ohjeita valmiussuunnitelman mukaisesti. Jos aluehallintovirasto tekee tällä viikolla uusia päätöksiä, päivitämme ohjeita sen mukaisesti.

Perusopetuksen oppilaat ovat perusopetuslain mukaisen kuljetusetuuden piirissä. Osa kuljetuksista tapahtuu vain koululaisia varten hankituilla taksi- tai linja-autokyydeillä, osa julkisella liikenteellä. Myös koulukuljetukset tulee järjestää niin turvallisesti kuin mahdollista.

Liperissä merkittävä osa oppilaista on koulukuljetuksen piirissä. Samoissa kuljetuksissa on lapsia useilta luokka-asteilta. Koulukuljetusten porrastamista tai kuljetuskaluston lisäämistä ei pystytä tekemään.

Opetushallituksen koronaohjeistuksen mukaisesti maksuttoman kuljetuksen vaihtoehtona voidaan käyttää myös huoltajan kanssa sovittavalla tavalla oppilaan kuljettamista tai saattamista varten myönnettävää riittävää avustusta.

Saattoavustuksen hakeminen

Liperin kunnan koulukuljetusohjeiden mukaan saattoavustuksen määrä on kulloinkin voimassa oleva KELA-korvaus oman auton käytöstä 0,20 €/km.  Saattoavustus myönnetään matkalta, jolla oppilas on kyydissä.

Jos huoltaja päättää kuljettaa oppilasta itse, hänen tulee perua kuljetukset kouluun.fi-palvelussa.

Kuljetuskorvaus haetaan vapaamuotoisella sähköpostilla kuljetusjakson päätyttyä osoitteesta hyvinvointipalvelut@liperi.fi

Sähköpostiin tulee kirjoittaa

  • lapsen nimi, osoite
  • huoltajan nimi ja yhteystiedot
  • huoltajan pankkiyhteystiedot
  • listaus päivämääristä, jolta saattokorvaus maksetaan
  • kyytikertojen kokonaislukumäärä

Huoltajan henkilötunnus maksatusta varten haetaan väestötietojärjestelmästä ja hakiessaan saattoavustusta huoltaja antaa tälle hyväksynnän. Huom! Älä siis lähetä henkilötunnustasi sähköpostin kautta.

Koulukuljetuksissa suositellaan vahvasti kasvomaskin käyttämistä 12 vuotta täyttäneille, mutta maskeja tarjotaan myös tätä nuoremmille kuljetusoppilaille.

Koulukuljetuksesta kertova lisäkilpi pikkubussin takaosassa.

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute