Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, pirkko.hyvarinen@luottamus.liperi.fi
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, juuso.ylonen@luottamus.liperi.fi
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Pohjois-Karjalan hyvinvointialue järjestää lasten aluevaalit

Pohjois-Karjalan hyvinvointialue järjestää lasten aluevaalit

Lasten aluevaaleissa ehdokkaina on neljä piirroshahmoa, joiden esikuvat ovat tuttuja jo Pohjois-Karjalan savolaisille heittämästä aluevaalihaasteesta. Lasten aluevaalit järjestetään 17.–23. tammikuuta.

Pohjois-Karjalan hyvinvointialueella järjestetään aluevaalien varsinaisen vaalipäivän alla 17.1.–23.1. lasten aluevaalit. Kuntaliitto, Suomen Nuorkauppakamarit ry ja Porin kaupunki ovat aiemmin kuntavaalien yhteydessä järjestäneet valtakunnalliset Lasten vaalit, joiden esimerkin innoittamana lapset ovat kyselleet mahdollisuutta äänestää myös aluevaaleissa.

- Koska lasten aluevaaleja tiedusteltiin niin monelta taholta, päätimme vastata toiveeseen ja tehdä pikajärjestelyillä lapsille oman sähköisen äänestyksen. Se on yksinkertaisesti toteutettu, mutta tärkeintä on tukea lasten demokratiakasvatusta, Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen muutosjohtaja Elina Felin kertoo.

Huomionarvoista Lasten vaaleissa on ollut, että ne ovat olleet puoluepoliittisesti täysin sitoutumattomat. Näin on myös lasten aluevaaleissa. Niissä ehdokkaina on neljä piirroshahmoa, joiden esikuvat ovat tuttuja jo Pohjois-Karjalan savolaisille heittämästä aluevaalihaasteesta. Haastekampanjassa esiintyvät ilmeikkäät karjalanpiirakka, sultsina, kalakukko ja savumuikku.

- Olemme lähettäneet aiheesta postia Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen kouluihin, jotta niissä voidaan halutessaan ohjata lapsia äänestämään, Elina Felin kertoo.

Pohjois-Karjalan hyvinvointialueeseen kuuluvat Heinävesi, Ilomantsi, Joensuu, Juuka, Kitee, Kontiolahti, Lieksa, Liperi, Nurmes, Outokumpu, Polvijärvi, Rääkkylä ja Tohmajärvi.

Hyvinvointialue sai asian edistämiseen taustatukea ja työpanosta Maakunnalliselta nuorisovaltuustolta.

Äänestysmahdollisuus leikkimielisine ehdokasesittelyineen avautuu maanantaina 17. tammikuuta siunsote.fi-verkkosivuilla. Lasten aluevaalien tulos julkistetaan virallista vaalipäivää 23.1. seuraavalla viikolla.

Keskiviikkona 12. tammikuuta käynnistyvissä aluevaaleissa maan hyvinvointialueille valitaan aluevaltuustot päättämään sosiaali- ja terveyshuollon sekä pelastustoimen järjestämisestä.

Piirretyt kuvat karjalanpiirakasta, kalakukosta, sultsinasta ja savumuikusta

Lasten aluevaaliehdokkaiden vaalinumerot arvotaan maanantaihin 17. tammikuuta mennessä.

Kolme hymyilevää lasta leikkimässä lumessa talvivaatteet päällään

Lisätietoja lasten aluevaaleista:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute