Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

 

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Pohjois-Karjala on edelleen koronapandemian kiihtymisvaiheessa

Pohjois-Karjala on edelleen koronapandemian kiihtymisvaiheessa

Suuren tartunta- ja altistumismäärän vuoksi myös Siun soten altistumispaikkojen lista on kasvanut viime viikkoina. Tilannekuvatyöryhmä suosittelee kasvomaskin käyttöä sisätiloissa kaikille, myös koronarokotteen saaneille.

Pohjois-Karjalan alueellinen Covid-tilannekuvatyöryhmä totesi kokouksessaan 5.8.2021, että maakunta on edelleen koronapandemian kiihtymisvaiheessa. Tartuntoja todetaan edelleen runsaasti eri puolilla maakuntaa.

Viikolla 30 Pohjois-Karjalassa ja pohjoiskarjalaisilla uusia koronatartuntoja todettiin yhteensä 86, kun edellisviikolla tapauksia kirjautui 75. Pohjoiskarjalaisilla todettuja tartuntoja oli näistä 69.

Tartuntoja todettiin Joensuussa, Juuassa, Kiteellä, Kontiolahdella, Liperissä, Polvijärvellä ja Tohmajärvellä. Tartunnoista 6 oli peräisin ulkomailta ja kotimaassa tapahtuneita jatkotartuntoja ulkomailta saaduista tartunnoista oli yhteensä 6. Aiemmin karanteeniin asetetuilla henkilöillä todettiin 21 tartuntaa. Kymmenen tartunnan alkuperä jäi epäselväksi.

Ulkopaikkakuntalaisia on käynyt myös paljon testeissä Siun soten alueella ja positiivisia tartuntoja on tästä ryhmästä todettu 17. Osa tartunnan saaneista on jäänyt karanteeniin Pohjois-Karjalan alueelle.

Pohjois-Karjalassa koronavirukselle altistumisen vuoksi karanteenissa on tällä hetkellä noin 400 henkilöä. Suuren tartunta- ja altistumismäärän vuoksi myös Siun soten altistumispaikkojen lista on kasvanut viime viikkoina. Siun sote on tähän saakka ollut yhteydessä ennakkoon listalle lisättäviin toimijoihin, mikä on ollut erittäin työlästä ja hidastanut listan päivittämistä. Jatkossa Siun sote julkaisee altistumispaikat listalla ilman yhteydenottoa.

- Tällä hetkellä altistumisia voi tapahtua käytännössä, missä vain. Tartunnan jäljityksen kannalta on kuitenkin tärkeää pitää yllä listaa, josta ihmiset voivat tarkistaa ovatko liikkuneet paikoissa, joissa virukselle on voinut altistua. Listalla olevien yritysten ei tarvitse ryhtyä erityisiin toimiin. Annettuja hygieniaohjeita tulee noudattaa jatkossakin tiukasti, infektioylilääkäri Jennifer Sieberns sanoo.

Muistetaan kasvomaski ja riittävä etäisyys muihin ihmisiin

Alueellinen tilannekuvatyöryhmä totesi kokouksessaan, että koronatilanteen kannalta tärkeää on edelleen noudattaa jo tutuiksi tulleita ohjeita hygieniasta ja kasvomaskeista. Tilannekuvatyöryhmä lisäsi kokouksessaan alueellisiin suosituksiin riittävän turvaetäisyyden pitämisen.

- Koronavirus leviää ihmisten kohdatessa. Etenkin Delta-variantti on erityisen herkkä leviämään. Viruksen leviämistä voi ehkäistä tehokkaasti välttämällä sosiaalisia kontakteja ja pitämällä riittävää etäisyyttä, kun kohtaat muita ihmisiä. Riittävä turvaetäisyys on tärkeä säilyttää etenkin sisätiloissa, mutta viruksen on todettu leviävän myös ulkotiloissa, kun riittävää etäisyyttä ihmisten välillä ei ole ollut, Sieberns sanoo.

Myös kasvomaskien käytöllä on edelleen merkittävä rooli tartunnan leviämisen ehkäisemisessä. Tilannekuvatyöryhmä suosittelee kasvomaskin käyttöä sisätiloissa kaikille, myös koronarokotteen saaneille.

- Kasvomaskin käyttö on edelleen tärkeää, vaikka rokotuskattavuus paraneekin koko ajan. Maakunnassamme on kuitenkin edelleen rokottamattomia ja yhden rokotteen saaneita. Meidän jokaisen tulee suojata itsemme lisäksi myös muista. Kaksi koronarokotetta saanut henkilö voi edelleen pahimmassa tapauksessa kantaa virusta ja tartuttaa sitä eteenpäin. Muistetaan siis pitää maskeja aina kun olemme sisätilassa, jossa on useampia ihmisiä, tilannekuvatyöryhmän puheenjohtaja Jarmo Kukkonen kannustaa.

Tähän mennessä yli 16-vuotiaista pohjoiskarjalaisista 1. koronarokoteannoksen on saanut hieman yli 80 prosenttia. Toisen annoksen on saanut noin 43 prosenttia. Sosiaali- ja terveysministeriö tiedotti torstaina 5.8.2021, että koronarokotukset laajennetaan koskemaan kaikkia 12–15-vuotiaita. Tähän mennessä ikäluokasta on rokotettu vain riskiryhmään kuuluvat henkilöt.

Siun sote valmistelee rokotusten käynnistämistä ja tiedottaa asiasta lisää myöhemmin.

Liperin kunnan koronatiedote on tulossa tänään 6.8.2021.

Kertakäyttöisiä kasvomaskeja pöydällä pinossa

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute