Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Opetuksen järjestämisen ja koulujen johtamisen vaihtoehdot Ylämyllyn alueella pohdinnassa

Opetuksen järjestämisen ja koulujen johtamisen vaihtoehdot Ylämyllyn alueella pohdinnassa

Ylämyllylle valmistuva uusi koulu tuo muutoksia alueen opetus- ja johtamisjärjestelyihin. Aiheesta järjestetään myös yleisökeskustelutilaisuus Teamsin välityksellä.

Liperin hyvinvointilautakunta käsittelee 16.3.2021 kokouksessaan Ylämyllyn alueen opetuksen ja koulujen johtamisen järjestelyjen toteuttamista.

Tulevana syksynä 2021 Ylämyllyn Jyrinkylän alueella tulee opiskelemaan yli 900 koululaista luokka-asteilla 1–9. Opiskelu tapahtuu kolmessa eri rakennuksessa, uudessa yläkoulurakennuksessa sekä Jyrin että Paloaukean yksiköissä. Opetus- ja kasvatushenkilöstöä tulee olemaan noin 100.

Valmistelussa on ollut kaksi erilaista ratkaisua.

Yhtenä vaihtoehtona on, että alueella toimisi yksi yhtenäinen Ylämyllyn koulu, jossa on yhteinen johto ja hallinto.

Toisena vaihtoehtona on, että alueella on kaksi erillistä Ylämyllyn koulua: alakoulu luokille 1–6 ja yläkoulu luokille 7–9. Tässä vaihtoehdossa molemmat koulut toimivat omalla toimintakulttuurilla ja johtamisen järjestelyillä.

Asiaan liittyviä keskusteluja on käyty ja valmisteluja tehty loppuvuodesta 2020 ja alkukeväästä 2021. Hyvinvointijohtaja esittää hyvinvointilautakunnalle, että valmisteluissa edettäisiin yhden yhtenäisen Ylämyllyn koulun mallilla. Tällöin koulun nimi säilyisi Ylämyllyn kouluna ja koulun johtajana toimisi rehtori sekä kolme virka-apulaisrehtoria.

Hyvinvointilautakunta päättää hallintosäännön mukaisesti palvelualueen toiminnan järjestämisestä.

Asian merkittävyyden takia Ylämyllyn alueen koulujen rakenne- ja johtamisen järjestelyt viedään kunnanvaltuuston päätettäväksi.

Asiasta järjestetään myös yleisölle avoin keskustelutilaisuus tiistaina 23.3.2021 klo 17:00–18:00 Teams-etäyhteyden välityksellä. Tiedotamme tarkemmin Teams-keskustelutilaisuuteen osallistumisesta Liperin kunnan verkkosivuilla lähempänä tilaisuuden ajankohtaa.

 

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute