Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Maakuntaliiton kuukauden kuntana Liperi

Maakuntaliiton kuukauden kuntana Liperi

Tänä vuonna Pohjois-Karjala täyttää 300 vuotta. Juhlavuoden videosarjassa vieraillaan kaikissa maakunnan 13 kunnassa. Liperiin tutustutaan ilmastoasiantuntija Aarne Granlundin kautta.

Liperissä ilmastotyö on arjen tekoja

Liperi on ainutlaatuinen yhdistelmä perinnettä ja hi-techiä: kunnan varhaiskasvatuksessa leivotaan karjalanpiirakoita ja opetellaan myös koodaamista ja robotiikkaa. Alueella on kansainvälistä elinkeino- ja yritystoimintaa, ja myös maanviljelijöitä, karjankasvattajia, käsityöläisiä ja muita alkutuotannon yrittäjiä.

Tämä yhdistelmä herätti myös ilmastoasiantuntija Aarne Granlundin kiinnostuksen. Paljasjalkainen helsinkiläinen halusi pienentää hiilijalanjälkeään ja iski luvut Exceliin. Parhaiten kestävä elämäntapa onnistuisi Liperissä.

Vahvana vaikuttimena oli kunnan jäsenyys Hinku-kuntien verkostossa. Hinku-kunnat ovat sitoutuneet tavoittelemaan 80 prosentin päästövähennystä vuoteen 2030 mennessä vuoden 2007 tasosta. Ilmastopäästöjä pyritään vähentämään muun muassa lisäämällä uusiutuvan energian käyttöä ja parantamalla energiatehokkuutta. Hinku-kunnissa myös paikallisia yrityksiä ja asukkaita kannustetaan ilmastotekoihin. Pohjois-Karjalasta tuli Suomen viides Hinku-maakunta kesäkuussa 2020.

Aarne Granlundin elämässä hiilijalanjälki kutistui, mutta elämänlaatu parani. Rakkaan harrastuksen, perhokalastuksen, avulla ruoka on varmasti tuoretta ja läheltä.

- Haukea, kuhaa ja ahventa kantarellikastikkeella, kaikki ainekset iltalenkiltä! Granlund hehkuttaa.

Liperin kunnanjohtaja Hannele Mikkanen on huomannut, että moderni maallemuutto on alkanut kiinnostaa yhä useampaa. Liperiin on tultu aiemminkin mökkeilemään, nyt mökit ja vapaa-ajan asunnot ovat muuttuneet monipaikkaisen työn tukikohdiksi.

- Työn tekemisestä on monilla aloilla tullut paikkariippumatonta. Mikäpä on silloin asustellessa luonnon rauhassa vesistöisessä ja kauniissa kunnassamme! Maaseutumaisella kaupungin kehyskunnalla, jossa palvelut ovat lähellä, on tällä hetkellä vetovoimaa. Vapaa-ajan asukkaatkin viettävät pidempiä jaksoja Liperissä, Mikkanen valottaa.

Pohjois-Karjalan maakunnan aluerajojen katsotaan syntyneen vuonna 1721 Uudenkaupungin rauhassa. Tänä vuonna Pohjois-Karjala täyttää siis 300 vuotta. Juhlavuoden videosarjassa vieraillaan kaikissa maakunnan 13 kunnassa. Liperiin tutustutaan ilmastoasiantuntija Aarne Granlundin kautta. Videon voit katsoa alla olevasta upotuksesta.

 

Liperin kunnan logo harmaalla pohjalla

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute