Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left LiperiOppaan kokoaminen on käynnissä

LiperiOppaan kokoaminen on käynnissä

Liperin kunta julkaisee joka toinen vuosi LiperiOppaan. Opas ilmestyy seuraavan kerran loppukeväällä 2021.

Liperin kunnan LiperiOpas on joka toinen vuosi ilmestyvä opas, johon on koottu alueen yrittäjien, yhdistysten, seurojen ja järjestöjen palveluita ja toimintaa, kesän tapahtumakalenteri sekä tietoa muun muassa kunnan ja Siun soten palveluista.

Kevään 2021 oppaan aineistojen kokoaminen käynnistyi joulukuussa 2020 ja jatkuu alkuvuoden ajan.

LiperiOppaassa ilmoittaminen on yrityksille ja muille toimijoille maksutonta.

Opas julkaistaan loppukeväästä 2021 ja se jaellaan tuttuun tapaan Liperin kunnan alueella oleviin kotitalouksiin. Lisäksi oppaita on jaossa useissa toimipisteissä ympäri kuntaa.

Olemme lähiviikkoina yhteyksissä alueen yrittäjiin, yhdistyksiin, seuroihin, järjestöihin ja muihin toimijoihin. Käymme läpi viime oppaassa olleita palveluntarjoajia sekä viime vuoden aikana kuntaan rekisteröityjä uusia yrityksiä.

Jos et ole aiemmin ollut palveluntarjoajana LiperiOppaassa, mutta haluat mukaan, voit lähettää tiedot sähköpostitse toimistosihteeri Heikki Soiniselle, heikki.soininen@liperi.fi.

Ilmoita palvelustasi

  • nimi
  • yhteystiedot, esimerkiksi osoite, puhelinnumero, verkkosivu ja/tai sähköpostiosoite
  • palveluajat
  • tarjoamasi palvelut lyhyesti.

Aineiston tulee olla perillä viimeistään 28. helmikuuta 2021!

Mato-ongen koho veden pinnalla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute