Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin nuorisovaltuuston vaalit

Liperin nuorisovaltuuston vaalit

Uudet nuorisovaltuutetut valitaan 1.2.2020 alkavalle vuosien 2020-2021 kaudelle. Ehdolle voivat asettua ja vaaleissa äänestää kaikki 13–18-vuotiaat liperiläiset nuoret.

Nuorisovaltuustoon valitaan 10 jäsentä äänimääräisessä järjestyksessä.

Yläkouluikäiset äänestävät Liperin koululla viikolla 5. Peruskoulun päättäneillä on mahdollisuus äänestää viikolla 5 Viinijärven, Liperin ja Ylämyllyn nuorisotaloilla. Äänestyspäiviä on kaksi jokaisella nuorisotalolla.

Nuorisovaltuuston tehtävät:

  • Lisätä nuorten ja kunnan välistä vuorovaikutusta.
  • Tutustuttaa nuoria kunnalliseen päätöksentekoon.
  • Toimii yhteistyössä hyvinvointilautakunnan kanssa.
  • Tehdä esityksiä ja aloitteita lautakunnille ja kunnanhallitukselle.
  • Valvoa tekemiensä esitysten ja aloitteiden toimeenpanoa
  • Järjestää nuorille suunnattuja tapahtumia ja tukea muiden järjestämää nuorisotoimintaa.
  • Osallistuu PohjoisKarjalan maakunnallisen nuorisovaltuuston toimintaan.

Vaalien aikataulu:

Ehdokasasettelu 20.12.2019–16.1.2020.

Infoilta ehdokkaille tiistaina 21.1. klo 17, Ylämyllyn monitoimitalolla (Viljatie 1).

Vaalipaneeli torstaina 23.1. klo 17, Ylämyllyn monitoimitalolla (Viljatie 1).

Äänestäminen viikolla 5.

  • Yläkoululaiset 27.29.1. Liperin koululla
  • Peruskoulun päättäneet
    • Viinijärven nuorisotalo 29.1. ja 31.1. klo 16-19.
    • Liperin nuorisotalo 30.1. ja 31.1. klo 16-19.
    • Ylämyllyn nuorisotalo 30.1. ja 31.1. klo 16-19.

Vaalin tulos julkaistaan maanantaina 3.2.2020.

Mikäli sinulla on kysyttävää vaalista, lähetä sähköpostia osoitteeseen petri.raatikainen@edu.liperi.fi.

7.1.2020 alkaen myös puhelimitse Miia Nivala puh. 0406706521.

Nuoria istumassa penkillä, kuva rajattu vain alavartaloihin.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute