Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin lapsiparlamentti aloittaa toimintansa

Liperin lapsiparlamentti aloittaa toimintansa

Lapsiparlamenttitoiminnan ideana on tuoda lasten ääni ja mielipiteet osaksi Liperin suunnittelua ja päätöksentekoa.

Liperin lapsiparlamentti aloittaa toimintansa!

Vapaa-aikaohjaaja Miia Nivala on kiertänyt Liperin alakouluilla kertomassa 1.6.-luokkalaisille Liperiin perustettavasta lapsiparlamentista. Lapsiparlamentin toiminta suunnitellaan lasten mielipiteiden ja toiveiden mukaiseksi kokoontumispaikoista tapaamisten kulkuun.

Lapsiparlamenttitoiminnan ideana on tuoda lasten ääni ja mielipiteet osaksi Liperin suunnittelua ja päätöksentekoa.

- Mitään ei tarvitse valmiiksi osata tai tietää, tässä toiminnassa oppii, Miia Nivala korostaa.

Kuka tahansa liperiläinen 1.6.-luokkalainen on tervetullut suunnittelutapaamiseen keskiviikkona 29.1.2020 klo 17.0019.00 Liperin nuorisotalolla (Koivutie 4, Liperi).

Alakoulun oppilaita leikkimässä luokkahuoneessa.

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute