Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin kunta ei lomauta pandemian vuoksi

Liperin kunta ei lomauta pandemian vuoksi

Liperin kunnan yhteistoimintamenettelyn neuvotteluiden aikana olemme saaneet räätälöityä työntekijöille muita tehtäviä. Nuorten kesätyöllistäminen jatkuu suunnitellusti.

Liperin kunnassa on käyty koko kuntaa koskeva yhteistoimintamenettely 7.–27. huhtikuuta 2020. Menettely käynnistettiin koronapandemian aiheuttamien työn muutosten ja työn vähenemisen kartoittamiseksi.

Jo alkuvaiheessa todettiin, että ensisijaista on yhdessä selvittää tilanne ja sopia toimenpiteistä sekä vaihtoehdoista.

Neuvottelujen alkuvaiheessa arvioimme työn vähenemisen koskevan noin 120 henkilöä. Liperin kunta ei lomauta pandemian takia yhtään henkilöä.

Olemme käsitelleet hyvässä yhteistyössä neuvottelijoiden kanssa kunkin yksikön työhön tulleet muutokset ja suunnitelleet yhdessä korvaavia töitä. Menettelyssä on käsitelty myös varautumisen ja turvallisuuden kysymyksiä pandemia-aikana.

Räätälöityjä työtehtäviä

Koska pandemian kestosta ei ole tietoa, sen vaikutuksia pitkällä välillä on vaikea arvioida. Haluamme kuitenkin turvata kuntalaisten mahdollisuuden käydä töissä ja tämän vuoksi pyrimme turvaamaan kunnan toiminnot.

Esimerkiksi kunnan varhaiskasvatuksessa palveluiden käyttö on vähentynyt huomattavasti, mutta pidämme kaikki vakituiset varhaiskasvatuksen työntekijät töissä, jotta meidän on mahdollista vastata nopeasti kuntalaisten lastenhoidon tarpeeseen.

Neuvotteluiden aikana olemme saaneet räätälöityä työntekijöille muita tehtäviä. Lisäksi olemme löytäneet muun muassa uusia sähköisiä toimintamalleja palveluiden tuottamiseen ja lisänneet runsaasti kuntalaisille erilaisia tukitoimia.

Menettelyn yhteydessä kävimme myös koulunkäynninohjaajien kesäaikaa koskevan neuvottelun. Heidän osaltaan vuosittainen kesäajan työn loppuminen on tapahtumassa myös tänä vuonna.

Kesätyöllistäminen jatkuu suunnitellusti

Yhteistoimintaneuvotteluissa olemme sopineet, että nuorten kesätyöllistämistä jatketaan suunnitellusti.

Nuorten kesätyöt sijoittuvat avustaviin tehtäviin ja kunnassa halutaan tukea nuorten tutustumista työelämään.

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute