Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, pirkko.hyvarinen@luottamus.liperi.fi
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, juuso.ylonen@luottamus.liperi.fi
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstö- ja työllisyysjaosto

Henkilöstö- ja työllisyysjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstö- ja työllisyysjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstö- ja työllisyysjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstö- ja työllisyysjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin kunnan taloudessa keskiössä hyvinvoinnin edistäminen ja maltilliset investoinnit

Liperin kunnan taloudessa keskiössä hyvinvoinnin edistäminen ja maltilliset investoinnit

Investointien osalta luvassa on rauhoittumista suurten hankkeiden jälkeen. Vuoden 2022 talousarviomuutoksia käsitellään vielä joulukuun valtuustossa

Liperin kunnan talousarvioesitys vuodelle 2023 on valmistunut.

Kuten muillakin kunnilla, siirtyminen hyvinvointialueeseen näkyy kunnan taloudessa. Muutokset näkyvät myös henkilöstössä: kunnan palkkalistoilta hyvinvointialueelle siirtyvät laitoshuollon, ravintokeskuksen ja kuntouttavan työtoiminnan henkilökunta.

Myös maakunnan lomituspalvelut keskittyvät Tohmajärvelle, jolloin lomittajat siirtyvät pois kunnan henkilöstöstä.

Investointien osalta luvassa on rauhoittumista suurten hankkeiden jälkeen. Suurimpia uusia investointeja vuodelle 2023 ovat Ylämyllyn vanhan vedenottamon uusiminen, Viinijärven koulun peruskorjauksen käynnistys ja kaavateiden korjaus taajamissa.

Hyvinvointialueiden lisäksi kunnilla on edelleen tärkeä, lakisääteinen rooli hyvinvoinnin ja terveyden edistämisessä. Talousarviossa on huomioitu muun muassa ehkäisevään päihdetyöhön sekä lapsiystävällisen kunnan malliin paneutuminen.

Visualisointi Liperin kunnan talousarvion menoista ja tuloista ympyräkuvaajilla

*) Vuoden 2022 talousarviomuutoksia käsitellään vielä joulukuun valtuustossa. Muutettu talousarvio on valtuuston syyskuussa hyväksymän toisen talouskatsauksen mukainen.

Valtuuston talousarviokäsittely on maanantaina 19.12.2022.

Liperin kunnan talousarvion 2023 tunnuslukuja:

 

TP 2021

TA2022

Muutettu TA2022*

TA2023

Asukasluku

11 979

12 010

12 010

12 000

Veroprosentti

21,5

21,5

21,5

8,86

Verotulot, milj. €

43,82

43,90

45,80

24,50

Valtionosuudet, milj. €

29,68

31,20

31,15

9,30

Bruttoinvestoinnit, €/as.

1 287

460

531

473

Lainat, €/as.

4 074

4 488

4 488

4 608

Toimintakate, milj. €

-70,94

-72,47

-76,62

-29,69

Vuosikate, milj. €

2,54

2,53

0,23

3,90

Tilikauden ali/ylijäämä, milj. €

-0,63

-1,09

-3,39

0,02

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute