Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

 

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin kunnan ohjeet ja suositukset 4. kesäkuuta 2021 alkaen

Liperin kunnan ohjeet ja suositukset 4. kesäkuuta 2021 alkaen

Liperin kunnan ohjeistukset ja suositukset koronapandemian suhteen pysyvät pääosin ennallaan. Toivomme kunnan asioissa asiointia ensisijaisesti puhelimen, sähköpostin tai muun sähköisen kanavan kautta.

Itä-Suomen aluehallintovirasto on antanut 2.6.2021 (ISAVI/4557/2021) päätöksen, jonka mukaan Pohjois-Savon, Pohjois-Karjalan sekä Itä-Savon sairaanhoitopiirien kuntien alueilla ei ole enää voimassa kokoontumisrajoituksia. Päätös tuli voimaan 2. kesäkuuta 2021 klo 17. Koronavirusepidemia on ollut rauhallinen ja pysynyt perustasolla näiden sairaanhoitopiirien alueella.

Liperin kunnassa linjataan edelleen seuraavaa:

- Itä-Suomen aluehallintoviraston päätöksen (ISAVI/4557/2021) nojalla kokoontumisrajoitukset poistuvat 4.6.2021 alkaen Liperissä.

- Liperin kunnan aikuisten sisäliikuntaryhmien keskeytys jatkuu. Ryhmien mahdollista avaamista harkitaan uudelleen ennen syyskauden 2021 alkua.

- Liperin kunnan kuntosalit ja uimahalli Liprakka pidetään edelleen auki. Kehotamme kävijöitä huolehtimaan turvaväleistä ja huolellisesta käsienpesusta.

- Peli- ja ottelutapahtumissa turnauksen järjestäjän tulee olla liperiläinen joukkue tai seura. Mikäli näin ei ole, on asiasta sovittava erikseen Liperin kunnan edustajan kanssa. Turnauksen järjestäjän tulee varmistaa, että vieraspaikkakuntalaisten joukkueet tulevat perustason alueelta.

- Lasten ja nuorten (alle 18 v.) harrastus- ja harjoitustoimintaa jatkuu normaalisti sisällä ja ulkona. Harjoitustilassa tai ulkoharjoitus-alueella ei sallita ulkopuolisia henkilöitä.

- Liperin kunnan nuorisotilat pysyvät auki. Koronapandemian aikana Liperin kunta kerää nimi- ja puhelinyhteystiedot nuorisotilojen käyttäjistä. Tietojen keräämisellä halutaan turvata mahdollisessa koronatartuntatapauksessa nuorisotiloissa tartunnalle altistuneiden henkilöiden tavoitettavuus. Nuorisotilojen käyttäjien tiedot kerätään henkilön suostumuksella. Tietoja käytetään vain tartuntaketjujen jäljittämiseen, ei esimerkiksi markkinointiin.

- Liperin kunta suosittelee Siun soten ohjeen mukaisesti vahvasti kasvomaskien käyttöä työpaikoilla, julkisissa sisätiloissa ja muissa tilaisuuksissa, joissa lähikontakteja ei voida aina välttää.

- Toivomme kunnan asioissa asiointia ensisijaisesti puhelimen, sähköpostin tai muun sähköisen kanavan kautta.

Itä-Suomen aluehallintoviraston päätöksen mukaisesti Liperin kunnan alueella järjestettävissä yleisötilaisuuksissa järjestäjällä tulee olla selvitys siitä, miten tartuntatautilain velvoittamat hygieniakäytännöt tilaisuudessa on toteutettu. Tällaisia käytäntöjä ovat mm. mahdollisuus käsien puhdistamiseen, riittävien etäisyyksien ylläpito ja tilojen puhdistaminen.

Kunnan johtoryhmä seuraa tilannetta ja tiedottaa muutoksista palveluissa. Yllä kuvatuista muutoksista tiedotetaan kunnan verkkosivuilla ja sosiaalisessa mediassa. Henkilöstöä on lisäksi ohjeistettu erikseen.

Liperin osalta koronatilanne on säilynyt rauhallisena.

Hallintosäännön 13 § mukaan kunnanjohtaja tai hänen sijaisensa päättää tarvittavista kiireellisistä toimenpiteistä normaaliajan erityistilanteissa, mikäli kunnan toiminnan turvaaminen sitä edellyttää.

Liperin kunnan logo harmaalla pohjalla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute