Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin kunnan ohjeet ja suositukset 14. lokakuuta 2021 alkaen

Liperin kunnan ohjeet ja suositukset 14. lokakuuta 2021 alkaen

Kasvomaskin käyttöä suositellaan edelleen julkisissa sisätiloissa, joissa on paljon ihmisiä lähellä toisiaan. Koulujen maskisuositus päättyy 24.10.2021.

Pohjois-Karjalan alueellinen Covid 19-tilannekuvatyöryhmä kokoontui torstaina 7.10. arvioimaan tilannetta sekä suosituksia toimenpiteitä koronavirustartuntojen leviämisen ehkäisemiseksi.

Työryhmä päivitti maakunnan alueella voimassa olevaa kasvomaskisuositusta. Kasvomaskin käyttöä suositellaan edelleen julkisissa sisätiloissa, joissa on paljon ihmisiä lähellä toisiaan.

Koulujen maskisuositusta jatketaan syysloman loppuun saakka, jolloin myös nuorempien ikäluokkien on ollut mahdollista saada molemmat rokotukset.

Lisäksi henkilöiden, joilla on puutteellinen suoja koronavirusta vastaan, kannattaa harkita kasvomaskin käyttöä muutoinkin.

Pohjois-Karjalan koronavirustilanne on edelleen rauhallinen ja rokotuskattavuus nousee tasaisesti. Uusia aikoja tulee varattavaksi Siun soten ajanvarausjärjestelmään lauantaisin klo 12 ja maanantaisin klo 8.

Liperin kunnassa linjataan seuraavaa:

- Itä-Suomen aluehallintoviraston päätöksen (ISAVI/4557/2021) mukaisesti kokoontumisrajoituksia ei ole tällä hetkellä voimassa.

- Suosittelemme etätyön tekemistä aina, kun se on mahdollista. Etätöistä sovitaan aina esihenkilön kanssa. Valtakunnallinen etätyösuositus on päättymässä 15.10.2021.

- Harrastustoimintaan ja vapaa-aikapalveluihin liittyviä erityisiä ohjeita ei ole voimassa. Suosittelemme kuitenkin edelleen, että harjoitustilassa ei oleskele ulkopuolisia henkilöitä.

- Liperin kunta jatkaa 31.12.2021 saakka nuorisotilojen käyttäjien nimi- ja puhelinyhteystietojen keräämistä. Tietojen keräämisellä halutaan turvata mahdollisessa koronatartuntatapauksessa nuorisotiloissa tartunnalle altistuneiden henkilöiden tavoitettavuus. Nuorisotilojen käyttäjien tiedot kerätään henkilön suostumuksella. Tietoja käytetään vain tartuntaketjujen jäljittämiseen, ei esimerkiksi markkinointiin.

- Toivomme kunnan asioissa asiointia edelleen ensisijaisesti puhelimen, sähköpostin tai muun sähköisen kanavan kautta.

- Pyydämme kuntalaisia edelleen huolehtimaan huolellisesta käsihygieniasta THL:n ohjeiden mukaisesti sekä toimimaan THL:n ajankohtaisten ohjeiden mukaisesti, jos koronavirustartuntaan sopivia infektio-oireita ilmenee.

Koulut, esiopetus ja varhaiskasvatus

Perus- ja esiopetus jatkuu Liperin kunnassa normaalisti lähiopetuksena. Myös varhaiskasvatuksen toimintakausi jatkuu normaalisti.  Koulujen maskisuositus päättyy 24.10.2021. Maskeja voi edelleen käyttää halutessaan.

Perusopetuksen ja varhaiskasvatuksen omat tarkemmat tiedotteet ja ohjeet julkaistaan 15.10.2021.

Tapahtumat ja tilaisuudet

Tiedotteen julkaisuhetkellä Pohjois-Karjalassa ei ole voimassa Aluehallintoviraston asettamia kokoontumisrajoituksia.

Kunnan tapahtumien ja tilaisuuksien järjestäminen harkitaan tapauskohtaisesti ja mahdollisuuksien mukaan käytetään etäyhteyksiä.

Itä-Suomen aluehallintoviraston päätöksen mukaisesti Liperin kunnan alueella järjestettävissä yleisötilaisuuksissa järjestäjällä tulee olla selvitys siitä, miten tartuntatautilain velvoittamat hygieniakäytännöt tilaisuudessa on toteutettu. Tällaisia käytäntöjä ovat mm. mahdollisuus käsien puhdistamiseen, riittävien etäisyyksien ylläpito ja tilojen puhdistaminen.

Tilannetta seurataan

Kunnan johtoryhmä seuraa tilannetta ja tiedottaa muutoksista palveluissa. Yllä kuvatuista muutoksista tiedotetaan kunnan verkkosivuilla ja sosiaalisessa mediassa. Lisäksi ohjeistamme henkilöstöämme suoraan.

Hallintosäännön 13 § mukaan kunnanjohtaja tai hänen sijaisensa päättää tarvittavista kiireellisistä toimenpiteistä normaaliajan erityistilanteissa, mikäli kunnan toiminnan turvaaminen sitä edellyttää.

Liperin kunnan johtoryhmä

Liperin kunnan logo harmaalla taustalla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute