Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, pirkko.hyvarinen@luottamus.liperi.fi
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, juuso.ylonen@luottamus.liperi.fi
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin koulukeskuksen peruskivenmuuraus ja harjannostajaiset 20.6.2022

Liperin koulukeskuksen peruskivenmuuraus ja harjannostajaiset 20.6.2022

Liperin koulukeskuksen laajennus- ja korjaustyöt ovat edenneet harjannostajaisiin ja peruskiven muuraukseen. Syksyllä 2022 valmistuvaa koulukeskusta voidaan käyttää opiskelun lisäksi monipuolisesti yhdessäoloon ja erilaisiin tilaisuuksiin.

Liperin koulukeskuksen hankesuunnitelman laatiminen aloitettiin 31.1.2017. Hankesuunnitelman taustatyönä oli toteutettu vuonna 2016 laajat kuntotutkimukset sekä koulukeskuksen nykytila-arviointi.

Koulukeskuksen varsinaiset suunnittelijat valittiin 18.9.2018 ja suunnittelutyö käynnistettiin 18.10.2018 aloituskokouksella, jossa mukana oli suunnittelijoiden lisäksi koulun hankeryhmä. Varsinainen suunnittelutyö toteutettiin vuosien 2018 ja 2019 aikana ja valtuusto hyväksyi lopulliset toteutussuunnitelmat ja kustannusarvion 16.12.2019 kokouksessaan.

Hyväksytyn toteutussuunnitelman laajuus oli koulurakennuksen laajennusosan osalta 1661 kerrosneliömetriä ja pintakorjattavien tilojen osalta 2910 kerrosneliömetriä sekä purettavien tilojen osalta 4 022 kerrosneliömetriä.

Rahoitus ja kustannukset

Pääpiirustusten hyväksymisen yhteydessä kunnanvaltuuston 16.12.2019 hyväksymä kustannusarvio oli 5 668 00 € ja vuoden 2021 talousarviossa hankkeelle budjetoitiin yhteensä
5 500 000 euroa.

Urakkakilpailutuksen ratkettua loppukeväästä 2021 annettiin valtuustolle 31.5.2021 tiedoksi kilpailutuksen tulosten pohjalta tarkennettu kustannusarvio, jonka mukaan hankkeen kokonaiskustannus tulisi olemaan (ilman irtokalusteita) 6 500 000 €. Huomioitava on, ettei tämä summa sisällä muun muassa suunnittelun kustannuksia, joita oli kirjautunut jo vuodelle 2020.

Koulukeskuksen uudisrakennus valmistuu lokakuun 2022 loppuun mennessä ja peruskorjauksen sekä uudisrakennuksen kokonaiskustannukset tulevat olemaan arviolta noin 6,5–6,7 miljoonaa euroa ilman arvonlisäveroja.

Rakennus

Koulurakennukseen sijoittuvat toiminnot Liperin alakoululle ja esikoululle, Joensuun seudun kansalaisopistolle, kunnan-, liikunta- ja vapaa-aikapalveluille sekä järjestötoimijoille.

Uudisrakennuksen toiminnallinen ja arkkitehtoninen sydän muodostuu kaksi kerrosta korkean monitoimitilan ja opinportaiden muodostamasta kokonaisuudesta, jonka ympärille sijoittuvat luokkien ja salin muodostama tilojen kehä. Koulukeskusta voidaan käyttää opiskelun lisäksi monipuolisesti yhdessäoloon ja erilaisiin tilaisuuksiin.

Sisätilojen suunnittelussa on pyritty tilojen valoisuuteen ja osin myös luokkien muunneltavuuteen sekä läpinäkyvyyteen ja toisaalta myös oppimisrauhan turvaamiseen. Uudisrakennukseen välittömästi kytkeytyvä entinen niin sanottu lukiorakennus on peruskorjattu osaksi kokonaisuutta, ja koulukeskuksen käsityötilat sekä muut taitoaineet ja iso liikuntasali sijoittuvat pihan toiselle laidalle peruskorjattuun Taitola-rakennukseen.

Betonirunkoinen koulurakennus kätkee sisälleen myös merkittävän määrän uutta talotekniikkaa ja AV-varustuksia. Rakennuksen julkisivut ovat pääosin vaaleaa rappausta ja puhtaaksi muurattua tiilipintaa sekä osin kivilevy- ja puuverhouksia.

Rakennusten väli muodostaa turvallisen ja uudistetun koulupihaympäristön, joka linkittyy saumattomasti osaksi laajempaa kirkonkylän urheilu- ja aktiviteettipuistoa sekä Penttilän museoaluetta.

Suunnittelijat ja urakoitsijat

Hankkeen suunnittelijoiksi valittiin kilpailutuksen perusteella:

  • Arkkitehti- ja pääsuunnittelu: Arkkitehtitoimisto Heimo Varis Oy
  • Rakennesuunnittelu: A-Insinöörit suunnittelu Oy
  • Sähkösuunnittelu: Sähköinsinööritoimisto SHS Oy
  • LVIA-suunnittelu: Insinööritoimisto Jormakka Oy ja 26.3.2021 alkaen Talotekniikkapalvelu Tekpro Oy

Rakennuksen toteutuksessa on panostettu myös sen valvontaan. Rakennuttajatehtävistä on vastannut tilaajan puolelta Liperin kunnan elinympäristöpalvelut. Rakennustyön valvojat ovat:

  • Päävalvoja: SRTP Oy
  • Rakennusteknisten töiden valvonta: SRTP Oy
  • LVIA-valvoja: Protiimi Oy
  • Sähköteknisten töiden valvonta: Protiimi Oy

Koulukeskuksen urakoinnista ovat vastanneet seuraavat tahot:

  • Pääurakoitsijaksi valittiin Rakennustoimisto Eero Reijonen Oy
  • Sähköurakoitsijaksi Joen Sähkötekniikka Oy
  • LVI-urakoitsijaksi Lämpökarelia Oy
  • RAU-urakoitsijaksi Schneider Electric Finland Oy
  • Oppimisympäristön suunnittelu Edutaito Oy
  • Kamera- ja kulunvalvonta BLC turva

Rakentaminen

Urakkakilpailu pidettiin maalis-huhtikuussa 2021 ja urakoitsijat valittiin 15.4.2021. Rakennustyöt aloitettiin 7.6.2021. Laadittujen urakkasopimusten mukaan työt valmistuvat uudisrakennuksen ja niin sanotun lukiosiiven sekä pienen salin peruskorjauksen osalta lokakuun 2022 loppuun mennessä. Taitola-rakennus otettiin käyttöön jo syksyllä 2021.

Työt ovat edenneet suunnitellussa aikataulussa ja valmistuvat sopimuksen mukaisesti. Muutto rakennukseen on tarkoitus aloittaa irtokalustotoimituksilla heti rakennustöiden valmistuttua, jolloin koulu voi aloittaa toimintansa joulukuussa 2022 tai tammikuussa 2023.

Vastaavana mestarina työmaalla on toiminut Martti Särkelä Rakennustoimisto Eero Reijonen Oy:stä.

Liperissä 20.6.2022

Jouni Pekonen, tekninen johtaja

Yhteystiedot:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute