Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, pirkko.hyvarinen@luottamus.liperi.fi
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, juuso.ylonen@luottamus.liperi.fi
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin kirkonkylän koulun investointiin ja tievalaistuksen uusintaan myönnettiin vihreää rahoitusta

Liperin kirkonkylän koulun investointiin ja tievalaistuksen uusintaan myönnettiin vihreää rahoitusta

Vihreää rahoitusta voidaan myöntää investointihankkeille, joissa syntyy selkeitä ja mitattavia ympäristölle hyödyllisiä vaikutuksia.

Liperin kunta kilpailutti joulukuussa 2021 kolmen miljoonan euron talousarviolainan, joka oli kohdistettu kirkonkylän koulun rahoittamiseen. Edullisimman lainatarjouksen jätti Kuntarahoitus. Hankkeelle myönnettiin vihreää rahoitusta.

Myös kirkonkylän katuvaloja uusittiin vuoden 2021 aikana vihreän rahoituksen energiansäästöhankkeena. Ruuskan alueelle hankittiin 66 led-valaisinta pystytysrakenteineen leasingrahoituksella ja näin pystyttiin kerralla uusimaan huomattavasti enemmän valaisimia normaaliin uusimistahtiin verrattuna.

Nopeampi uusiminen tuo myös energiasäästön nopeammin ja säästyvillä euroilla pystytään kattamaan leasingkauden kuukausimaksut. Loppujen vanhojen katuvalaisimien uusimista jatketaan samalla mallilla vuonna 2022.

Vihreää rahoitusta voidaan myöntää investointihankkeille, joissa syntyy selkeitä ja mitattavia ympäristölle hyödyllisiä vaikutuksia. Rahoitettavien hankkeiden on kuuluttava johonkin Kuntarahoituksen vihreän rahoituksen viitekehyksen osa-alueista, joita ovat uusiutuva energia, julkinen liikenne, kestävä rakentaminen, vedenpuhdistus ja jätevesien käsittely, energiatehokkuus, jätteenkäsittely sekä ympäristönhallinta ja luonnonsuojelu. Hankkeiden soveltuvuuden vihreän rahoituksen viitekehyksen ehtoihin arvioi puolueeton ympäristöasiantuntijoista koostuva arviointiryhmä.

Liperin kunnan ensimmäinen hanke, johon vihreää rahoitusta myönnettiin, oli Ylämyllyn koulun Patteriston yksikkö.

Lisätietoja Kuntaliiton vihreästä rahoituksesta www.kuntarahoitus.fi/palvelut/vihrea-rahoitus

Kuntarahoituksen vihreän rahoituksen logo

Liperin kirkonkylän koulukeskus ilmakuvana, etualalla urheilukentät

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute