Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin Kirkkolahden hankekokonaisuuden projektipäälliköksi Lauri Jänis

Liperin Kirkkolahden hankekokonaisuuden projektipäälliköksi Lauri Jänis

Projektipäällikön tehtävä oli haettavana 16.2.–28.2.2021. Määräaikaan mennessä hakemuksia tuli yhteensä yhdeksän kappaletta, joista haastatteluihin kutsuttiin neljä hakijaa.

LATVAVESILTÄ OSAKSI SAIMAAN MATKAILU- JA SATAMAVERKOSTOA - kehittämis- ja investointihankkeiden projektipäälliköksi on valittu humanististen tieteiden kandidaatti Lauri Jänis.

Liperin kunta on valmistellut kaksiosaisen hankekokonaisuuden, joka sisältää kehittämis- ja investointihankkeet Liperin kirkonkylän satama-alueen kehittämiseksi. Hankkeet toteutetaan 1/2021–12/2022 välisenä aikana.

Projektipäällikön tehtävä oli haettavana 16.2.–28.2.2021. Määräaikaan mennessä hakemuksia tuli yhteensä yhdeksän kappaletta, joista haastatteluihin kutsuttiin neljä hakijaa.

Lauri Jäniksellä on tehtävään soveltuva koulutus ja laaja työkokemus hanketoiminnasta sekä aluekehittämisestä. Hänellä on myös laaja yhteistyöverkosto sekä näyttöjä onnistuneista kehittämishankkeista.

Lauri Jänis on pohjoiskarjalainen matkailun asiantuntija. Hän on toiminut matkailun kehittäjänä esimerkiksi Ilomantsissa, Joensuussa ja Nurmeksessa. Hänen panoksensa näkyy myös kansainvälisissä hankkeissa, kuten SHAPE-hankkeessa tai vahvasti paikallishistoriaan pohjaavissa Sotahistoria-hankkeissa.

Laurin mottona on ”Kun paikallisuutta osataan hyödyntää oikein, siitä voidaan olla ylpeitä ja se kiinnostaa myös muita”.

Lauri Jänis aloittaa tehtävässään 22. maaliskuuta 2021.

Liperin kirkkolahden alue aurinkoisena kesäpäivänä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute