Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin järjestöfoorumi 26. lokakuuta

Liperin järjestöfoorumi 26. lokakuuta

Järjestöfoorumi pidetään Ylämyllyn koulun Patteriston yksiköllä. Ilmoittauduthan etukäteen!

Liperin järjestöfoorumi kokoaa taas yhteen paikalliset toimijat, järjestöt ja yhdistykset! Tervetuloa järjestöfoorumiin tiistaina 26. lokakuuta 2021 klo 18:00! Kokoonnumme uudella yläkoululla, eli Ylämyllyn koulun Patteriston yksiköllä (Laavupolku 2). Tilaisuus pidetään ruokasalissa heti pääovien tuntumassa.

Ilmoittaudu viimeistään torstaina 21.10.2021 tarjoilujen vuoksi. Ilmoittautuneille lähetetään avustusääntöön liittyvää ennakkomateriaalia sähköpostitse ennen foorumia.

Ohjelma

klo 18.00 Foorumin avaus

  • Kulttuurityöntekijä Tero Sarkkisen esittäytyminen
  • Ulko- ja liikuntapaikkamestari Vesa Turkian esittäytyminen
  • Ajankohtaiset asiat
  • Tilaisuuden tavoitteet ja toimintatavat

klo 18.15 Järjestötyöllistämisen mahdollisuudet

  • Merja Kotivaara, työhön valmentaja, työllisyyspalvelut

klo 18.45 Järjestötyöryhmän järjestöjen edustajat

klo 19.00 Liperin kunnan avustussäännön uusiminen

  • Tämänhetkisen version esittely
  • Järjestöjen huomiot ja toiveet jatkotyöstöön

klo 19.45 Liikuntatilojen käytön yleisiä periaatteita

klo 20.00 Seuraavan järjestöfoorumin ajankohta ja tilaisuuden päätös

Tilaisuuden lopussa on mahdollisuus tutustua johdetusti järjestöjen käytössä oleviin koulun tiloihin.

Patteriston yksikön koulun pihamaata ja julkisivua, edustalla kiipeilyteline

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute