Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin etäopetuksen järjestelyistä pääosin hyvää tai kiitettävää palautetta

Liperin etäopetuksen järjestelyistä pääosin hyvää tai kiitettävää palautetta

Järjestimme huhtikuun lopulla etäopetuksen järjestelyistä verkkokyselyn, joka oli avoinna Webropol-palvelussa 22.–29. huhtikuuta. Kiitos kaikille poikkeusolojen etäopetusta koskevaan kyselyyn vastanneille!

Järjestimme huhtikuun lopulla etäopetuksen järjestelyistä verkkokyselyn, joka oli avoinna Webropol-palvelussa 22.–29. huhtikuuta. Saimme viikon aikana paljon arvokasta palautetta etäopetuksesta. Oppilailta saimme 518 vastausta ja vanhemmilta 468 vastausta. Opetushenkilöstöltä saimme 89 vastausta.

Lasten vanhemmilta saatujen vastausten perusteella Liperin kunnan alueella etäopetus on pääsääntöisesti onnistunut hyvin. Kyselyyn vastanneista vanhemmista 38 % antoi etäopetuksen onnistumiselle arvosanaksi kiitettävän tai erinomaisen ja 41 % hyvän. Positiivista palautetta annettiin erityisesti yhteydenpidosta oppilaisiin ja ruokahuollon järjestämisestä.

Vanhemmista 15 % antoi arvosanaksi tyydyttävän, joten parantamisen varaa opetusjärjestelyissä kuitenkin on. Eniten haasteita koettiin useiden eri järjestelmien ja palautuskanavien käytössä sekä toivottiin enemmän livenä toteutettavia etätunteja.

Opetushenkilöstöstä monet nostivat vastauksissaan esille sen, että etäopetus on tuonut myös heille mukanaan uuden oppimista. Monet uskovat, että soveltavien työtapojen opettelusta on hyötyä myös poikkeustilan päätyttyä.

Oppilaita etäopiskelussa oli innostanut erityisesti vapaus rytmittää tehtävien teko omaan päivään tahtomallaan tavalla sekä opettajien järjestämät erilaiset etänä pidetyt oppitunnit. Kyselyn vastausten mukaan monet oppilaat kaipaavat takaisin kouluun lähiopetukseen.

Liperin hyvinvointilautakunta käsittelee kyselyn tuloksia 14.5. pidettävässä kokouksessaan.

Paluu lähiopetukseen tapahtuu hallituksen ohjeistuksen mukaisesti 14. toukokuuta 2020 ja sen järjestämisestä tiedotetaan tarkemmin kuluvalla viikolla.

Kiitämme lämpimästi kaikkia kyselyyn vastanneita!

Lähikuvassa kädet kannettavan tietokoneen näppäimistöllä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute