Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Lähiopetus jatkuu talviloman jälkeen

Lähiopetus jatkuu talviloman jälkeen

Nykyisen tilannekuvan perusteella myös perusopetuksen yläluokat 7–9 jatkavat talviloman jälkeen lähiopetuksessa. Olemme varautuneet siirtymään etäopetukseen lyhyelläkin varoitusajalla. Talvilomalle lähtiessä on hyvä ottaa mukaan kaikki kirjat ja välineet valmiiksi mahdollisia muutoksia varten.

Liperin kunnan johtoryhmä on päättänyt nykyisen tilannekuvan perusteella, että myös perusopetuksen yläluokat 7–9 jatkavat talviloman jälkeen lähiopetuksessa. Asiassa on konsultoitu paikallisia ja alueellisia terveysviranomaisia.

Tilannekuva voi muuttua nopeasti, joten olemme varautuneet siirtymään etäopetukseen lyhyelläkin varoitusajalla.

Talvilomalle lähtiessä on hyvä ottaa mukaan kaikki kirjat ja välineet valmiiksi mahdollisia muutoksia varten.

Tiedotamme myös loman aikana Wilmassa ja kunnan internet-sivuilla, jos tilannekuva muuttuu ja on tarvetta uusiin järjestelyihin. Loman loppupuolella kannattaa siis vilkaista, onko Wilmassa uusia tiedotteita.

Toivomme, että loman aikanakin noudatetaan pandemiaan liittyviä ohjeita ja suosituksia.

Virkistävää talvilomaa!

Nuoria istumassa tietokoneet ja puhelimet sylissään

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute