Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kuntalaiskyselyn tuloksia kuullaan Kuntamarkkinoilla 10. syyskuuta

Kuntalaiskyselyn tuloksia kuullaan Kuntamarkkinoilla 10. syyskuuta

Kuntaliitolla on käynnissä laajat kuntalais- ja päättäjäkyselyt kuntien palveluista ja tulevaisuudesta. Keväällä toteutettuun kuntalaiskyselyyn vastasi 10 812 henkilöä 43 tutkimuskunnasta. Samojen kuntien päättäjiä on lähestytty päättäjäkyselyllä, kohteena noin 2 000 luottamushenkilöä ja viranhaltijajohdon edustajaa.

Kuntalaiskyselyyn vastanneiden kesken on arvottu kymmenen kotimaan matkalahjakorttia ja kymmenen tuotepalkintoa. Palkinnot menivät arvonnassa 15 eri kuntaan: Askola, Hämeenlinna, Jyväskylä, Kuusamo, Lappeenranta, Liperi, Mikkeli, Nivala, Oulu, Pirkkala, Raisio, Salo, Vantaa, Virrat ja Vöyri. Palkinnot lähetetään onnekkaille lähipäivinä.

Ensimmäisiä tuloksia kuntalaiskyselystä kerrotaan Kuntamarkkinoilla torstaina 10.9. kello 12 alkavassa seminaarissa ”Kuntalaisten kuntakuva - Kommuninvånarnas kommunbild”. Kuntamarkkinat toteutetaan tänä vuonna sähköisesti. Ilmoittautuminen on auki osoitteessa kuntamarkkinat.fi.

Kuntapäättäjiltä kysytään johtamisesta

Sekä kuntalais- että kuntapäättäjätutkimukset toteutetaan osana Kuntaliiton uutta tutkimusohjelmaa Erilaistuva KuntaSuomi 2025.

- Molemmissa tutkimuksissa valitut kunnat edustavat erikokoisia ja -tyyppisiä kuntia eri puolilta Suomea, ja näin tulokset voidaan yleistää koko kuntakenttään, toteaa Kuntaliiton tutkimuspäällikkö Marianne Pekola-Sjöblom.

Kuntapäättäjäkyselyn avulla kartoitetaan kuntien luottamushenkilöiden ja johtavien viranhaltijoiden näkemyksiä luottamushenkilötyön edellytyksistä, päätöksenteosta ja johtamisesta, kunnan nykytilasta ja tulevaisuudesta sekä palvelujen, johtamisen ja demokratian kehittämisestä.

Elo-syyskuussa 2020 yhdessä Åbo Akademin kanssa toteutettavan kyselyn kohdejoukkona ovat 42 tutkimuskunnan valtuutetut ja hallituksen jäsenet, lautakuntien puheenjohtajat sekä johtoryhmän jäsenet.

Kuntapäättäjäkyselyn tuloksia julkaistaan vaiheittain ja teemoittain loppusyksyn 2020 ja kevään 2021 aikana. Tutkimukseen osallistuvat kunnat saavat käyttöönsä myös oman kuntansa tuloksia.

Kysely tuottaa tietoa kuntien strategia- ja kehittämistyöhön sekä päätöksenteon ja tulevan valtuustokauden suunnittelun tueksi.

- Tutkimuksen avulla saadaan vertailutietoa niin nykytilasta kuin ajallisesta kehityksestä erityyppisten kuntien ja eri päättäjäryhmien näkökulmista. Kysely tukee myös kuntavaalien 2021 tietotarpeita ja luottamushenkilökoulutusta, Pekola-Sjöblom sanoo.

Kuntapäättäjätutkimus on jatkoa Kuntaliiton aiempien tutkimusohjelmien (ARTTU2, Paras-ARTTU ja KuntaSuomi 2004) yhteydessä tehdyille kuntapäättäjäkyselyille.

Lisätietoja Kuntalaistutkimuksesta 2020:

Marianne Pekola-Sjöblom, tutkimuspäällikkö, marianne.pekola-sjoblom@kuntaliitto.fi

Lisätietoja Kuntapäättäjätutkimuksesta:

Marianne Pekola-Sjöblom, tutkimuspäällikkö, Kuntaliitto, marianne.pekola-sjoblom@kuntaliitto.fi

Siv Sandberg, tutkija, Åbo Akademi, siv.sandberg@abo.fi

www.kuntaliitto.fi/kuntalaistutkimus2020

www.kuntaliitto.fi/kuntapaattajatutkimus2020

www.kuntaliitto.fi/erilaistuvakuntasuomi2025 

 

Lähikuvassa kädet kannettavan tietokoneen näppäimistöllä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute