Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 744 1555, mira.karjalainen@liperi.fi.

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi.
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi.
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi.
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi.
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861.
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi.
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi.

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi.
Esko Karkkonen (SDP), p. 040 588 9877, esko.karkkonen@liperi.fi.
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi.
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi.
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com.
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com.
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi.
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com.
Minna Kosonen (SDP), p. 050 439 1678, minna.kosonen@sovittelu.fi.

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kunnanhallituksen esityslistalla Liperin koulun peruskorjauksen ja uudisrakennuksen luonnokset

Kunnanhallituksen esityslistalla Liperin koulun peruskorjauksen ja uudisrakennuksen luonnokset

Liperin kunnanhallituksen kokouksessa 4.3. käsitellään muun muassa Ylämyllyn kirjaston väistötilojen vuokrasopimusta ja Liperin koulukeskuksen eli kirkonkylän koulun peruskorjausta ja uudisrakentamista.

Liperin kirkonkylän koulukeskuksen peruskorjaus- ja uudisrakennussuunnitelmat ovat olleet työn alla viime vuoden kesäkuusta saakka. Tähän mennessä on käsitelty tilojen luonnossuunnitelmia ja kustannusarvioita. Alakoulun suunnitelma palautettiin tammikuussa valmisteluun, sillä tuolloinen kustannusarvio oli noussut esityksessä 3,77 miljoonasta eurosta 5,6 miljoonaan euroon ja lisäksi neliömäärä oli kasvanut luonnosvaiheesta 500 neliömetrillä.

Helmikuussa arkkitehtisuunnittelijalta saatiin toiset luonnokset, joissa neliömäärää ja myös kustannuksia oli saatu pienennettyä. Koulukeskuksen tilojen suunnittelussa on haluttu ottaa huomioon koulun tarpeiden lisäksi myös koulun ulkopuolinen käyttö.

- Tulevaisuudessa koulu palvelee kuntalaisia esimerkiksi kokousten ja muiden tapahtumien järjestämispaikkana sekä toimii eri järjestöjen kohtauspaikkana, Liperin kunnan tekninen johtaja Tommi Hirvonen valottaa.

Kunnanjohtaja esittää nykyisten luonnossuunnitelmien ja kustannusarvion hyväksymistä. Koulukeskuksen peruskorjaus- ja uudisrakennushankkeen lopulliset suunnitelmat tuodaan erikseen päätettäväksi kesällä 2019.

Lue koko esityslista Dynasty-tietopalvelusta.

Puheenjohtajan nuija puisella pöydällä.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute