Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Koronaviruspandemian vaikutukset Liperin kunnan palveluihin

Koronaviruspandemian vaikutukset Liperin kunnan palveluihin

Liperin kunta suosittelee Siun soten ohjeen mukaisesti vahvasti kasvomaskien käyttöä työpaikoilla, julkisissa sisätiloissa ja muissa tilaisuuksissa, joissa lähikontakteja ei voida aina välttää. Toivomme kunnan asioissa asiointia ensisijaisesti puhelimen, sähköpostin tai muun sähköisen kanavan kautta.

Keväällä 2020 alkanut koronapandemia on vaikuttanut kunnan palveluihin.

Itä-Suomen aluehallintovirasto on tehnyt huhtikuussa päätöksen, jolla yleisötilaisuuksien osallistujien enimmäismäärä on nostettu 3.5.2021 alkaen alkuvuoden 20 henkilöstä 50 henkilöön ja lisäksi on mahdollistettu tietyin reunaehdoin yli 50 henkilön tapahtumat. Myös Liperin kunnan linjausta tulee näin ollen päivittää.

Liperin kunnassa on linjattu 5.5.2021 seuraavaa:

  • Liperin kunnan aikuisten sisäliikuntaryhmien keskeytys jatkuu. Ryhmien mahdollista avaamista harkitaan uudelleen ennen syyskauden 2021 alkua.
  • Liperin kunnan kuntosalit ja uimahalli Liprakka pidetään auki. Kehotamme kävijöitä huolehtimaan turvaväleistä ja huolellisesta käsienpesusta.
  • Aikuisten ulkona toimivat liikunta ja harjoitusryhmät voivat toimia terveysviranomaisten antamia ohjeita noudattaen. Henkilömäärä rajataan samaan kuin kulloinkin voimassa olevassa aluehallintoviraston päätöksessä koskien yleisötapahtumia.
  • Ulkona järjestettävissä peli ja ottelutapahtumissa on noudatettava voimassa olevia aluehallintoviraston kokoontumisrajoituksia sekä terveysviranomaisten antamia ohjeita. Peli- ja ottelutapahtumissa toisen joukkueen tulee olla liperiläinen. Turnauksissa voi olla myös vieraspaikkakuntalaisten joukkueiden keskinäisiä pelejä. Turnauksen järjestäjänä tulee olla liperi­ Iäinen joukkue tai seura. Yleisöä voi olla 50 henkilöä kerrallaan tai niin, että yleisö on jaettu 50 henkilön lohkoihin. Tapahtuman järjestäjä vastaa ryhmittelyistä.
  • Lasten ja nuorten (alle 18 v.) harrastus ja harjoitustoimintaa voidaan jatkaa normaalisti sisällä ja ulkona. Harjoitustilassa tai ulkoharjoitusalueella ei sallita ulkopuolisia henkilöitä.
  • Yhdistysten ja järjestöjen aikuisliikuntaliikuntaryhmien toiminta ei ole mahdollista kunnan sisäliikuntatiloissa. Rajoitus koskee myös vanhempi-lapsi-ryhmiä. Muut aikuisten harrasteryhmät (esimerkiksi kylätoimijat) voivat edelleen kokoontua Liperin kunnan tiloissa, noudattaen kulloinkin voimassa olevia terveysviranomaisten ohjeita. Henkilömäärä rajataan samaan kuin kulloinkin voimassa olevassa aluehallintoviraston päätöksessä koskien yleisötapahtumia. Osallistujien suositellaan käyttävän maskeja.
  • Liperin kunnan nuorisotilat pysyvät auki. Koronapandemian aikana Liperin kunta kerää nimi ja puhelinyhteystiedot nuorisotilojen käyttäjistä. Tietojen keräämisellä halutaan turvata mahdollisessa koronatartuntatapauksessa nuorisotiloissa tartunnalle altistuneiden henkilöiden tavoitettavuus. Nuorisotilojen käyttäjien tiedot kerätään henkilön suostumuksella. Tietoja käytetään vain tartuntaketjujen jäljittämiseen, ei esimerkiksi markkinointiin. Katso tietosuojaseloste tästä.
  • Yleisötapahtumia voidaan järjestää koronaohjeet ja kokoontumisrajoitukset huomioiden.
  • Liperin kunta suosittelee Siun soten ohjeen mukaisesti vahvasti kasvomaskien käyttöä työpaikoilla, julkisissa sisätiloissa ja muissa tilaisuuksissa, joissa lähikontakteja ei voida aina välttää.
  • Toivomme kunnan asioissa asiointia ensisijaisesti puhelimen, sähköpostin tai muun sähköisen kanavan kautta.

Kunnan johtoryhmä seuraa tilannetta ja tiedottaa muutoksista palveluissa. Yllä kuvatuista muutoksista tiedotetaan kunnan verkkosivuilla ja sosiaalisessa mediassa. Henkilöstöä on lisäksi ohjeistettu erikseen.

Liperin osalta koronatilanne on säilynyt rauhallisena.

Hallintosäännön 13 § mukaan kunnanjohtaja tai hänen sijaisensa päättää tarvittavista kiireellisistä toimenpiteistä normaaliajan erityistilanteissa, mikäli kunnan toiminnan turvaaminen sitä edellyttää.

Nämä päätökset ovat voimassa 5.5.2021 alkaen toistaiseksi.

Liperin kunnan logo harmaalla pohjalla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute