Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Koronaviruksen vaikutukset joukkoliikenteeseen

Koronaviruksen vaikutukset joukkoliikenteeseen

Joensuun seudun joukkoliikenne JOJO päivittää tiedotetta, mikäli tilanne seudulla muuttuu. Tämä tiedote on julkaistu 16.3.2020.

Joensuun seudun joukkoliikenne seuraa kaikissa koronavirukseen liittyvissä toimenpiteissä Suomen valtioneuvoston ja  viranomaisten, kuten Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n ja Siun soten, ohjeistusta ja suosituksia.

Tällä hetkellä kaikki bussivuorot ajetaan normaalisti aikataulujen mukaan

Joukkoliikenteen palvelu pyritään pitämään normaalina. Tavoitteena on turvata asukkaiden mahdollisimman normaali liikkuminen ja pääsy keskeisiin palveluihin. Jos koronatilanne seudulla pahenee ja esimerkiksi kouluja suljetaan tai kuljettajia sairastuu tai joutuu karanteeniin, saatetaan vuoroja joutua karsimaan.

Maksa matkasi mieluiten matkakortilla tai mobiililla

Suositeltavaa on maksaa bussimatka Waltti-kortilla tai mobiilisovelluksesta ostetulla lipulla, jotta minimoidaan kuljettajan ja matkustajien väliset kontaktit. Kertalippuja voi ostaa myös lippuautomaateista, jotka löytyvät Isosta Myystä tai Joensuun pääkirjastolta. Kertaliput ovat voimassa ostohetkestä alkaen. 1 vyöhykkeen lippu on voimassa yhden tunti, 2-3 vyöhykkeen lippu kaksi tuntia.

Matkakortti kannattaa ladata bussin sijaan Waltti-kaupassa.

Jos matkustustarpeesi sallivat, voit ajoittaa liikkumisesi ruuhka-aikojen ulkopuolelle ja pienentää näin ihmiskontaktien määrää.

Jos tarpeellisten matkojen tekeminen esimerkiksi pyörällä tai kävellen on mahdollista, suosittelemme sitä.

Jos Sinulla on flunssaoireita, suosittelemme välttämään joukkoliikenteen käyttöä kokonaan.

Lisätietoa koronaviruksesta

Kehotamme matkustajiamme seuraamaan THL:n ohjeistusta käsihygieniasta huolehtimisesta ja muista keinoista välttää tartuntojen leviämistä.

Seuraa koronaviruksen tilannetta THL:n sivuilla.

Busseja rivissä parkissa, lähikuvassa keulat.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute