Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Koronarajoitusten purkaminen aloitetaan vähitellen

Koronarajoitusten purkaminen aloitetaan vähitellen

Kunnan palvelunumerosta 050 476 8363 voi edelleen kysyä Ikäihmisten asiointiapua. Yli 70-vuotiaiden suositellaan jatkossakin välttävän fyysisiä kontakteja mahdollisuuksien mukaan.

Hallitus linjasi neuvottelussaan sunnuntaina 3. toukokuuta ja maanantaina 4. toukokuuta toimintasuunnitelmasta koronakriisin hallinnan hybridistrategiaksi sekä viruksen aiheuttamien rajoitusten vaiheittaisesta purkamisesta.

Hallituksen toimilla on pyritty ja pyritään estämään viruksen leviämistä yhteiskunnassa, turvaamaan terveydenhuollon kantokyky ja suojelemaan erityisesti riskiryhmiin kuuluvia ihmisiä.

Hybridistrategia tarkoittaa, että laajamittaisista rajoitustoimista siirrytään hallitusti aiempaa kohdennetumpiin toimenpiteisiin.

Peruskoulussa palataan lähiopetukseen 14. toukokuuta alkaen. Opetusta koskevat tiedote lähetetään vanhemmille ja se on luettavissa myös kunnan verkkosivuilla.

Myös esioppilaat palaavat lähiopetukseen 14. toukokuuta alkaen ja pienempien lasten osalta paluu päiväkotiin ja perhepäivähoitoon on suositeltavaa.

Vapaa-aikapalveluiden osalta kunnan ulkoliikuntapaikat ja niiden pukukopit ovat käytettävissä 14.toukokuuta alkaen. Ulkoliikunta-alueilla voimassa ovat kokoontumisrajoitukset. Kesäkuun1.päivä alkaen kokoontumisrajoitus on 50 henkilöä. Sisäliikuntapaikkojen ja nuorisotilojen avaamisesta tiedotamme myöhemmin erikseen.

Liperin kunnan palvelupiste on suljettu toistaiseksi. Viraston aulassa on nähtävillä kunnan virallinen ilmoitustaulu. Tiedotamme viraston aukeamisesta myöhemmin erikseen.

Kunnan palvelunumerosta 050 476 8363 voi edelleen kysyä Ikäihmisten asiointiapua. Yli 70-vuotiaiden suositellaan jatkossakin välttävän fyysisiä kontakteja mahdollisuuksien mukaan. Valtioneuvosto korostaa riskiryhmään kuuluvien omaa harkintaa toimintaohjetta noudatettaessa.

Liperin logo harmaalla pohjalla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute