Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

 

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Koronapandemian vaikutukset Liperin kunnan palveluihin 6.8. alkaen

Koronapandemian vaikutukset Liperin kunnan palveluihin 6.8. alkaen

Katso tiedotteestamme Liperin kunnan ohjeet ja suositukset 6. elokuuta 2021 alkaen. Toivomme kunnan asioissa asiointia edelleen ensisijaisesti puhelimen, sähköpostin tai muun sähköisen kanavan kautta.

Pohjois-Karjalan alueellinen Covid-tilannekuvatyöryhmä totesi kokouksessaan 5.8.2021, että maakunta on edelleen koronapandemian kiihtymisvaiheessa. Tartuntoja todetaan edelleen runsaasti eri puolilla maakuntaa.

Vaikka covid-19 -taudin ilmaantuvuus on kasvanut, vakavien tautitapausten määrä on pysynyt alhaisena eikä sairaalahoidon kantokyky ole tällä hetkellä vaarassa. Rokotekattavuus etenee koko ajan vähentäen vakavien sairastumisten riskiä ja sairaalahoidon tarvetta. Tartuntojen lähteet ovat pääosin tiedossa ja jäljitettävyys on säilynyt hyvällä tasolla.

Aluehallintovirasto korostaa rokotusten ottamisen tärkeyttä ja jokaisen vastuullista käyttäytymistä tartuntojen ehkäisemiseksi. Sosiaali- ja terveysministeriö tiedotti torstaina 5.8.2021, että koronarokotukset laajennetaan koskemaan kaikkia 12–15-vuotiaita. Tähän mennessä ikäluokasta on rokotettu vain riskiryhmään kuuluvat henkilöt. Siun sote valmistelee rokotusten käynnistämistä ja tiedottaa asiasta lisää myöhemmin.

Myös Liperin kunnassa haluamme painottaa edelleen hyvien hygieniakäytäntöjen ja turvavälien tärkeyttä. Kehotamme myös hakeutumaan koronatesteihin matalalla kynnyksellä lievissäkin oireissa.

Liperin kunnassa linjataan seuraavaa:

  • Itä-Suomen aluehallintoviraston päätöksen (ISAVI/4557/2021) mukaisesti kokoontumisrajoituksia ei ole tällä hetkellä voimassa.
  • Liperin kunnan aikuisten sisäliikuntaryhmien toiminta alkaa normaalisti.
  • Harrastusryhmien kokoontuminen Liperin kunnan tiloissa on sallittua.
  • Liperin kunnan kuntosalit ja uimahalli Liprakka ovat avoinna (Liprakka aukeaa huoltotauon jälkeen 10.8.2021). Kehotamme kävijöitä huolehtimaan turvaväleistä ja huolellisesta käsienpesusta.
  • Lasten ja nuorten harrastus- ja harjoitustoimintaa jatkuu normaalisti. Suosittelemme, että harjoitustilassa tai ulkoharjoitusalueella ei oleskele ulkopuolisia henkilöitä.
  • Liperin kunnan nuorisotilat avautuvat elokuussa uuteen toimintakauteen. Koronapandemian aikana Liperin kunta kerää nimi- ja puhelinyhteystiedot nuorisotilojen käyttäjistä. Tietojen keräämisellä halutaan turvata mahdollisessa koronatartuntatapauksessa nuorisotiloissa tartunnalle altistuneiden henkilöiden tavoitettavuus. Nuorisotilojen käyttäjien tiedot kerätään henkilön suostumuksella. Tietoja käytetään vain tartuntaketjujen jäljittämiseen, ei esimerkiksi markkinointiin.
  • Liperin kunta suosittelee Siun soten ohjeen mukaisesti vahvasti kasvomaskien käyttöä työpaikoilla, julkisissa sisätiloissa ja muissa tilaisuuksissa, joissa lähikontakteja ei voida aina välttää.
  • Toivomme kunnan asioissa asiointia ensisijaisesti puhelimen, sähköpostin tai muun sähköisen kanavan kautta.

Koulut, esiopetus ja varhaiskasvatus

Koulut ja esiopetus käynnistyy Liperin kunnassa normaalisti lähiopetuksena. Suosituksen mukaisesti yli 12-vuotiaat käyttävät maskeja ja niitä on saatavilla koulujen kautta. Myös omien maskien käyttö on mahdollista. Varhaiskasvatuksen toimintakausi alkaa normaalisti. Vanhempien suositellaan käyttävän maskia lapsen haku- ja tuontitilanteissa.

Tapahtumat ja tilaisuudet

Tiedotteen julkaisuhetkellä Pohjois-Karjalassa ei ole voimassa Aluehallintoviraston asettamia kokoontumisrajoituksia.

Kunnan tapahtumien ja tilaisuuksien järjestäminen harkitaan tapauskohtaisesti ja mahdollisuuksien mukaan käytetään etäyhteyksiä.

Itä-Suomen aluehallintoviraston päätöksen mukaisesti Liperin kunnan alueella järjestettävissä yleisötilaisuuksissa järjestäjällä tulee olla selvitys siitä, miten tartuntatautilain velvoittamat hygieniakäytännöt tilaisuudessa on toteutettu. Tällaisia käytäntöjä ovat mm. mahdollisuus käsien puhdistamiseen, riittävien etäisyyksien ylläpito ja tilojen puhdistaminen.

Tilannetta seurataan päivittäin

Kunnan johtoryhmä seuraa tilannetta ja tiedottaa muutoksista palveluissa. Yllä kuvatuista muutoksista tiedotetaan kunnan verkkosivuilla ja sosiaalisessa mediassa. Lisäksi ohjeistamme henkilöstöämme suoraan.

Hallintosäännön 13 § mukaan kunnanjohtaja tai hänen sijaisensa päättää tarvittavista kiireellisistä toimenpiteistä normaaliajan erityistilanteissa, mikäli kunnan toiminnan turvaaminen sitä edellyttää.

Liperin kunnan johtoryhmä

Henkilö pesemässä käsiään vedellä ja saippualla lavuaarin ääressä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute