Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Korkein hallinto-oikeus on antanut päätöksen osastosihteerin irtisanomista koskevassa asiassa

Korkein hallinto-oikeus on antanut päätöksen osastosihteerin irtisanomista koskevassa asiassa

Kuulutus korkeimman hallinto-oikeuden päätöksestä 27.5.2020/taltionumero 2338/Diaarinumerot 498/3/19 ja 511/3/19

---

Korkein hallinto-oikeus on antanut päätöksen 27.5.2020 kunnallisen viranhaltijan irtisanomista koskevaan Hyvärisen ja Huohvanaisen valitukseen Itä-Suomen hallinto-oikeuden päätöksestä 21.12.2018 nro 8/0322/4.

Korkein hallinto-oikeus on tutkinut asian ja kumonnut Itä-Suomen hallinto-oikeuden valituksenalainen päätöksen, joka on koskenut Liperin kunnan sivistyslautakunnan päätöstä 28.8.2014 (§ 68) ja Liperin kunnan sivistyslautakunnan päätöstä oikaisuvaatimuksen hylkäämisestä 2.10.2014 (§86).

Liperin kunnan sivistyslautakunnan 28.8.2014 tekemän päätöksen mukaan Hyvärisen virkasuhteen irtisanomisperusteet ovat olleet perusteeton kieltäytyminen virkatehtävistä, epäasianmukainen käytös, suunnatun työpaikkaselvityksen raportissa ilmenneet seikat sekä virkavelvollisuuden rikkominen.

Korkeimmassa hallinto-oikeudessa on ollut arvioitavana ainoastaan virkavelvollisuuden rikkomiseen liittyvä irtisanomisperuste, sillä muiden päätöksessä vedottujen perusteiden osalta hallinto-oikeus ei ole katsonut irtisanomisen edellytysten täyttyvän. Korkein hallinto-oikeus on käsitellyt virkavelvollisuuden rikkomusasiana vain osastosihteerin vuonna 2011 lähettämää sähköpostia luottamuksellisesta asiasta, joka oli lähetetty yli tuhannelle kunnan työntekijälle ja luottamushenkilölle vastoin työnantajan ohjetta.

Korkein hallinto-oikeus on katsonut, että irtisanominen ei ole kuitenkaan ollut oikeasuhtainen seuraamus tämän teon moitittavuuteen nähden. Muita irtisanomiseen liittyviä perusteita korkein hallinto-oikeus ei ole käsitellyt.

Korkein hallinto-oikeus velvoittaa Liperin kunnan korvaamaan Hyvärisen oikeudenkäyntikulut korkeimmassa hallinto-oikeudessa ja hallinto-oikeudessa sekä Huohvanaisen oikeudenkäyntikulut hallinto-oikeudessa. Korkeimman hallinto-oikeuden osalta Huohvanaisen oikeudenkäyntikulut korvataan oikeusapulain nojalla valtion varoista. Liperin kunnan maksettavaksi tulleet Hyvärisen ja Huohvanaisen oikeudenkäyntikulut ovat yhteensä 22.564,86 euroa.

//Uutista tarkennettu 1.6.2020.//

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute