Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Keski-Karjalan Musiikkiopiston etätarjonta laajenee

Keski-Karjalan Musiikkiopiston etätarjonta laajenee

Keski-Karjalan Musiikkiopisto jatkaa ja laajentaa hyvää palautetta saanutta etämuskaritoimintaansa.

Keski-Karjalan musiikkiopisto on kehittänyt koronaepidemiasta johtuneen etäopetusjakson aikana etäopetuskanavien käyttöönottoa osana pedagogista toimintaa. Etäopetusmuskarit kerryttivät runsaasti positiivista palautetta.

Keski-Karjalan musiikkiopiston johtokunta päätti kokouksessaan 12.5.2020, että etäopetuskanavia käyttämällä laajennetaan musiikin varhaiskasvatuksen saatavuutta alueellisesti laajemmalle, kattamaan musiikkiopiston toiminta-alueen niitä paikkoja, joissa riittävää ryhmäkokoa ei ole aina syntynyt.

Musiikkiopiston tarjonnassa on musiikin varhaiskasvatukseen jatkossa edelleen lähiopetusta, jossa vuorovaikutus lasten kanssa on autenttista, ja lapsilla mahdollistuu musiikkiopiston soitinten käyttö opetuksessa. Pelkkään etäopetukseen osallistuvat saavat maksuun sisältyvän soitinpaketin, jotta mukana musisointi mahdollistuu ilman omia erillishankintoja.

Etäopetuspäivän opetustunteihin voivat jatkossa osallistua myös ne perheet, jotka ovat varsinaiselta opetustunnilta jääneet pois esteen tai esimerkiksi sairastumisen vuoksi.

Myös turvallisuus ryhmätunneilla paranee, kun perheet voivat jäädä toipuvan lapsen kanssa hyvillä mielin pois tunnilta saadessaan opetusta verkkovälitteisesti. Etämuskarin tarjoaminen osana säännöllistä ryhmätarjontaa parantaa toiminnan saavutettavuutta merkittävästi myös liikuntarajoitteisten perheiden osalta.

Etämuskaria voivat halukkaat ostaa lahjakorteiksi myös Keski-Karjalan ulkopuolella asuville alle kouluikäisille rajoituksetta. Musiikin varhaiskasvatuksen opetusta tarjotaan opetussuunnitelmaan pohjautuen, 3 kuukauden ikäisistä n. 8 ikävuoteen saakka.

Opetusta toteutetaan alan korkeakoulutetun varhaiskasvatusmusiikkipedagogin toimesta.

Tyylitelty nuottiavain ja -viivasto

Lisätietoja antavat:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute