Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kasvunkansio poistuu käytöstä 30.4.2020

Kasvunkansio poistuu käytöstä 30.4.2020

Olethan ottanut talteen haluamasi tiedot kasvunkansiosta, kansio poistuu päiväkotien käytöstä 30.4.2020.

Toukokuun alusta alkaen otamme kaikissa päiväkodeissa käyttöön TinyApp-sovelluksen ja aiemmin käytetty Tenavanetti/Kasvunkansio poistuu käytöstä. TinyApp on ollut jo syksystä alkaen käyttökokeilussa Puolivälin sekä Liperin päiväkodeissa. Sovelluksen käyttöä laajennetaan 1. toukokuuta alkaen kaikkiin päiväkoteihin ja syksyllä myös esiopetukseen.

Kasvunkansion käyttö jatkuu vielä kevään 2020 ajan esiopetuksessa.

TinyApp on suomalainen mobiilisovellus, jonka avulla päiväkodit voivat olla yhteydessä joustavasti perheisiin ja jakaa heille tietoa toiminnasta ja lapsien päivistä. Tavoitteena on kehittää ja vahvistaa yhteistyötä vanhempien kanssa. Sovellus toimii Android-puhelimissa ja -tableteissa sekä iPhone- ja iPad-laitteissa.

Päiväkotien henkilökunta on laittanut vanhemmille sähköpostiin kutsun, jonka avulla sovellus saadaan otettua käyttöön.

Jos sinulla on kysymyksia TinyAppin käyttöönotosta tai käytöstä, ota yhteyttä lapsen päiväkotiin.

Lisätietoa löytyy nettisivuilta tinyapp.biz tai voi myös kysyä sähköpostilla support@tinyapp.biz

Varhaiskasvatuksen lapsen kokoamassa tornia

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute