Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kaksivuotisen esiopetuskokeilun kokeilutoimipaikat

Kaksivuotisen esiopetuskokeilun kokeilutoimipaikat

Liperissä kokeilutoimipaikat ovat Paloaukean, Lautasuon ja Viinijärven päiväkodit. Kokeilun lisäksi Liperissä vuonna 2016 syntyneet lapset voidaan ilmoittaa mukaan muihin 5–6-vuotiaiden ryhmiin.

Opetus- ja kulttuuriministeriö on tiedottanut 12.4.2021 kunnille kaksivuotisen esiopetuskokeilun kokeilutoimipaikoista.

Liperissä kokeilutoimipaikat ovat Paloaukean, Lautasuon ja Viinijärven päiväkodit.

Kyseiset päiväkodit ovat valikoituneet opetus- ja kulttuuriministeriön satunnaisessa otannassa kokeiluyksiköiksi. Näissä päiväkodeissa järjestetään kokeilulain mukaista kokeilutoimintaa.

Kokeilun lisäksi Liperissä vuonna 2016 syntyneet lapset voidaan ilmoittaa mukaan muihin 5–6-vuotiaiden ryhmiin. Ryhmiä on Liperin kirkonkylällä Penttilässä ja Ylämyllyllä Puolivälin ja Taikametsän päiväkodeissa.

Vuonna 2016 syntyneet lapset voivat myös siirtyä perhepäivähoidosta 5–6-vuotiaiden lasten ryhmiin.

Lähetämme jokaiselle 2016 syntyneen lapsen perheelle kirjeellä tiedon siitä, kuuluuko lapsi kokeilu- vai verrokkiryhmään.

Kokeiluryhmään kuuluvat lapset voivat hakea kaksivuotisen esiopetuskokeilun ryhmiin ja verrokkiryhmien lapset sijoittuvat kunnan varhaiskasvatuksen ryhmiin.

Tiedotamme hakumenettelystä lisää mahdollisimman pian.

Uutista täydennetty 15.4.2021.

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute