Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kaksivuotisen esiopetuskokeilun kokeilutoimipaikat

Kaksivuotisen esiopetuskokeilun kokeilutoimipaikat

Liperissä kokeilutoimipaikat ovat Paloaukean, Lautasuon ja Viinijärven päiväkodit. Kokeilun lisäksi Liperissä vuonna 2016 syntyneet lapset voidaan ilmoittaa mukaan muihin 5–6-vuotiaiden ryhmiin.

Opetus- ja kulttuuriministeriö on tiedottanut 12.4.2021 kunnille kaksivuotisen esiopetuskokeilun kokeilutoimipaikoista.

Liperissä kokeilutoimipaikat ovat Paloaukean, Lautasuon ja Viinijärven päiväkodit.

Kyseiset päiväkodit ovat valikoituneet opetus- ja kulttuuriministeriön satunnaisessa otannassa kokeiluyksiköiksi. Näissä päiväkodeissa järjestetään kokeilulain mukaista kokeilutoimintaa.

Kokeilun lisäksi Liperissä vuonna 2016 syntyneet lapset voidaan ilmoittaa mukaan muihin 5–6-vuotiaiden ryhmiin. Ryhmiä on Liperin kirkonkylällä Penttilässä ja Ylämyllyllä Puolivälin ja Taikametsän päiväkodeissa.

Vuonna 2016 syntyneet lapset voivat myös siirtyä perhepäivähoidosta 5–6-vuotiaiden lasten ryhmiin.

Lähetämme jokaiselle 2016 syntyneen lapsen perheelle kirjeellä tiedon siitä, kuuluuko lapsi kokeilu- vai verrokkiryhmään.

Kokeiluryhmään kuuluvat lapset voivat hakea kaksivuotisen esiopetuskokeilun ryhmiin ja verrokkiryhmien lapset sijoittuvat kunnan varhaiskasvatuksen ryhmiin.

Tiedotamme hakumenettelystä lisää mahdollisimman pian.

Uutista täydennetty 15.4.2021.

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute