Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kaavoitusaloite Korpivaaran tuulivoimapuistoa varten

Kaavoitusaloite Korpivaaran tuulivoimapuistoa varten

Hankeyhtiö Korpivaara Wind Oy on jättänyt hakemuksen Liperin kunnalle osayleiskaavan laatimisen aloittamisesta. Tavoitteena on selvittää mahdollisuutta rakentaa enintään 9 tuulivoimalaa, joiden kokonaiskorkeus on enintään 300 metriä.

Maailmalla ja Suomessakin on viime vuosina toteutettu merkittävä määrää uusiutuvaan energiaan perustuvia tuulivoimapuistoja. Itä-Suomessa tuulivoimaa on hyödynnetty tällä hetkellä varsin vähän. Vihreän ja hiilidioksidivapaan energian tuotanto vastaa hyvin Suomen ja paikallisten ilmasto- ja energiaohjelmien tavoitteisiin, jossa energian tuotannossa pyritään vähentämään muun muassa fossiilisten raaka-aineiden käyttöä.

Hankeyhtiö Korpivaara Wind Oy on jättänyt hakemuksen Liperin kunnalle osayleiskaavan laatimisen aloittamisesta. Korpivaaran alueelle on tällä hetkellä rakennusluvat neljälle tuulivoimalalle, mutta tuulivoimapuiston hankeyhtiön tekeminen laskelmien mukaisesti niille ei löytynyt investoinnin kannalta edellytyksiä.

Tämän vuoksi Korpivaara Wind Oy haluaa selvittää ja varmistaa hankkeen taloudelliset edellytykset laajemmalla suunnitelmalla. Tällöin voidaan välttää myös mahdolliset kaavasta tarvittavat poikkeamiset rakennuslupavaiheessa.

Aiemmin Korpivaaran tuulivoimapuiston toteuttaminen oli tarkoitus tehdä suunnittelutarveratkaisun kautta, joka hyväksyttiin vuonna 2016. Suunnittelutarveratkaisu perustui rajaehtoihin, joiden mukaan voimaloiden enimmäiskorkeus tulee olemaan 236 metriä ja enimmäislähtömelutaso 106 desibeliä.

Korkeimmat Suomessa rakennettavat voimalat ovat tällä hetkellä kokonaiskorkeudeltaan 250-metrisiä, mutta viimeisen vuoden aikana käynnistyneissä kaavoitusmenettelyissä Suomessa on käytetty yleisesti 300 metrin voimaloita suunnittelun ja vaikutusten arvioinnin lähtökohtana.

Korpivaaran tuulivoimahankkeen tavoitteena on selvittää mahdollisuutta rakentaa enintään 9 tuulivoimalaa, joiden kokonaiskorkeus on enintään 300 metriä. Tuulivoimapuisto liittyisi toteutuessaan suoraan hankealueen läpi kulkevaan Fingridin 110 kilovoltin voimajohtoon.

Aiemmassa suunnittelutarveratkaisussa ja rakennusluvassa voimaloita on neljä, jotka olivat yksikköteholtaan noin 3–3,5 MW. Uudessa hakemuksessa tuulivoimaloita on yhdeksän ja niiden yksikköteho on arviolta 6–10 MW ja siten koko tuulivoimapuiston kokonaisteho on noin 60 MW.

Suunnittelualue on pääosin yksityisessä maanomistuksessa. Alustava suunnittelualueen pinta-ala on noin 1 426,2 hehtaaria. Alue sijaitsee Liperin kunnassa Kaatamon alueella, noin 17 kilometrin päässä Liperin kuntakeskuksesta ja noin 4 kilometrin päässä Ristinkylästä.

Tuulivoima-alueen sijoittelussa otetaan huomioon muun muassa riittävä etäisyys asutukseen, maisema- ja luonnonsuojelualueisiin sekä mahdolliset vaikutukset ympäristöön ja paikalliseen linnustoon ja eläimiin.

Asia on Liperin elinympäristölautakunnan 8.6.2021 kokouksen esityslistalla.

 

Kuvituskuvaa tuulivoimapuistosta Jouttikalliolta

Lisätietoja antavat:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute