Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Joensuun työssäkäyntialue on koronavirusepidemian kiihtymisvaiheessa, muu maakunta pysyy perustasolla

Joensuun työssäkäyntialue on koronavirusepidemian kiihtymisvaiheessa, muu maakunta pysyy perustasolla

Siun sote julkaisi 25.2.2021 Joensuun työssäkäyntialueen olevan koronavirusepidemian kiihtymisvaiheessa, muu maakunta pysyy perustasolla. Mahdollisista muutoksista Liperin kunnan koronasuosituksiin tiedotetaan viikolla 9.

Siun sote – Pohjois-Karjalan sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymän tiedote julkaistu: 25.02.2021, 17:15. Pääset lukemaan tiedotteen kokonaisuudessaan täältä.

Koronavirustartuntojen määrä Siun soten alueella ja erityisesti Joensuussa on kääntynyt jälleen kasvuun. Pohjois-Karjalan alueellinen koronavirusepidemian tilannekuvatyöryhmä on kokoontunut 25.2. iltapäivällä ja katsoi epidemiatilanteen Joensuun työssäkäyntialueella (Joensuu, Kontiolahti ja Liperi) olevan kiihtymisvaiheessa. Muualla maakunnassa epidemia on pysynyt perustasolla.

– Työryhmä keskusteli pitkään epidemiavaiheen alueellisesta rajaamisesta. Joensuun, Liperin ja Kontiolahden katsottiin lopulta muodostavan yhtenäisen alueen muun muassa työssäkäynti-, opiskelu-, harrastus- ja asiointiliikenteen takia, kertoo työryhmän varapuheenjohtajana toimiva Ilkka Pirskanen Siun sotesta.

Valtakunnallinen tilanne ja maan hallituksen 25.2.2021 antamat linjaukset huomioiden aiemmat suositukset ja rajoitukset pidetään edelleen voimassa koko maakunnassa.

– Maakunnassa on pidetty koko ajan voimassa kiihtymisvaiheen suositukset, vaikka välillä olimmekin paremmassa tilanteessa. Nyt on erittäin tärkeää, että näistä suosituksista ei lähdetä missään tinkimään, toteaa Pirskanen.

Lisäksi työryhmä muistuttaa, että lähikontakteja on erittäin suositeltavaa välttää ja entisestään vähentää koko maakunnassa. Työryhmä arvioi tilannetta uudelleen ensi viikon torstaina.

Pohjois-Karjalassa voimassa olevat alueelliset suositukset ja rajoitukset on koottu Siun soten verkkosivuille osoitteeseen www.siunsote.fi/alueelliset-suositukset-ja-rajoitukset.

Liperin kunnan voimassa olevat kuntakohtaiset suositukset voit lukea täältä

Mahdollisista muutoksista Liperin kunnan koronasuosituksiin tiedotetaan viikolla 9.

Opetusjärjestelyihin mahdollisesti vaikuttavista muutoksista tiedotetaan Wilman kautta viikolla 9.

 

 

Liperin kunnan logo

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute