Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, pirkko.hyvarinen@luottamus.liperi.fi
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, juuso.ylonen@luottamus.liperi.fi
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstö- ja työllisyysjaosto

Henkilöstö- ja työllisyysjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstö- ja työllisyysjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstö- ja työllisyysjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstö- ja työllisyysjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Joensuun lentojen aikataulut on julkaistu

Joensuun lentojen aikataulut on julkaistu

Lennot Joensuun ja Helsingin välillä alkavat 31. lokakuuta. Lisäksi iltapäivien vuorotarjonta paranee maanantaisin ja torstaisin 24.11. alkaen

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on allekirjoittanut Finnairin kanssa sopimukset tuetun lentoliikenteen järjestämisestä viidelle maakuntakentälle Joensuuhun, Kajaaniin, Kokkola-Pietarsaareen, Kemi-Tornioon ja Jyväskylään.

Lennot Joensuun ja Helsingin välillä alkavat 31. lokakuuta.

Aikataulut:

Maanantai

Joensuu–Helsinki , lähtöaika klo 5.40

Tiistai

Helsinki–Joensuu, lähtöaika klo 6.35

Joensuu–Helsinki, lähtöaika klo 8.00

Helsinki–Joensuu, lähtöaika klo 16.55

Joensuu–Helsinki, lähtöaika klo 18.20

Keskiviikko

Helsinki–Joensuu, lähtöaika klo 6.35

Joensuu–Helsinki, lähtöaika klo 8.00

Helsinki–Joensuu, lähtöaika klo 16.55

Joensuu–Helsinki, lähtöaika klo 18.20

Torstai

Helsinki–Joensuu, lähtöaika klo 6.35

Joensuu–Helsinki, lähtöaika klo 8.00

Perjantai 

Helsinki–Joensuu, lähtöaika klo 16.55

Joensuu–Helsinki, lähtöaika klo 18.20

Lauantai

Helsinki–Joensuu, lähtöaika klo 12.35

Joensuu–Helsinki, lähtöaika klo 14.00

Sunnuntai

Helsinki–Joensuu, lähtöaika klo 23.35

Vuorotarjonta paranee 24.11. alkaen

Lisäksi iltapäivien vuorotarjonta paranee maanantaisin ja torstaisin 24.11. alkaen. Lennot lähtevät kyseisinä päivinä Helsingistä Joensuuhun kello 16.55 ja Joensuusta Helsinkiin kello 18.20.

Lentoaikataulut ja -liput ovat saatavilla Finnairin verkkosivuilta.

Lentoja operoi Norra (Nordic Regional Airlines). Lisäksi Finnair voi tarvittaessa käyttää alihankkijana DAT:ia (Danish Air Transport).

 

Liperin kunnan logo harmaalla taustalla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute