Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 744 1555, mira.karjalainen@liperi.fi.

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi.
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi.
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi.
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi.
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861.
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi.
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi.

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi.
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi.
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi.
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi.
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com.
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com.
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi.
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com.
Minna Kosonen (SDP), p. 050 439 1678, minna.kosonen@sovittelu.fi.

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Hyvinvointilautakunnan 13.6. kokouksen esityslista on nähtävillä

Hyvinvointilautakunnan 13.6. kokouksen esityslista on nähtävillä

Kesäkuun kokouksen esityslistalla on asiaa muun muassa seuraavan lukuvuoden oppiaineista, Liprakan uimahallin uimavalvojan tehtävistä sekä Liperin vammaisneuvoston aloite vammaisliikuntakortista.

Liperin vammaisneuvosto on esittänyt aloitteessaan, että Liperissä otettaisiin käyttöön vammaisliikuntakortti, joka oikeuttaisi ilmaiseen uintiin syksyllä avautuvassa uimahalli Liprakassa. Vapaa-aikasihteeri esittää, että erillisen vammaisliikuntakortin sijaan henkilölle voidaan ladata ilmaisia uintikertoja Liprakan uimahalliin. Edun saamiseksi hakijan tulee täyttää tietty kriteeri vamman suhteen.

Liprakan uimahallin avautuminen tarkoittaa myös kahden uimavalvojan/uimaopettajan tehtävän perustamista ja täyttölupaa. Uimavalvojien pääasiallisena tehtävänä on vastata asiakkaiden turvallisuudesta. Hyvinvointivastaava-varhaiskasvatuksen johtaja esittää, että hyvinvointilautakunta perustaa kahden uimaopettajan/uimavalvojan tehtävät ja myöntää niille täyttöluvan 1.9.2019 alkaen.

Esityslistalla on myös ehdotus 8.-luokkalaisten tunne- ja turvataitojen opetussuunnitelmasta. Uuden oppiaineen tavoitteena on vahvistaa ja lisätä oppilaan taitoja jokapäiväiseen elämään liittyvissä taidoissa. Näihin kuuluvat muun muassa itsestä huolehtiminen ja arjen taidot, tieto- ja viestintätekninen osaaminen, sekä vuorovaikutustaidot.

Koko esityslista liitteineen on nähtävillä Dynasty-tietopalvelussa. Kokouksen jälkeen tarkastettu pöytäkirja tulee myös nähtäville Dynastyyn.

 

Kuva Liprakan uimahallin altaasta tyhjänä.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute