Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Honkalampi-keskuksen koulu siirtyy ensi vuonna Siun sotelta Liperin kunnalle

Honkalampi-keskuksen koulu siirtyy ensi vuonna Siun sotelta Liperin kunnalle

Koulun toiminta jatkuu liikkeenluovutuksen jälkeenkin Siun soten tiloissa Honkalammella. Liikkeenluovutuksen käytännön järjestelyjä jatketaan yhteistyössä Liperin kunnan ja Siun soten välillä.

Honkalampi-keskuksen koulu siirtyy elokuussa 2022 liikkeenluovutuksena Siun sotelta Liperin kunnalle. Liperin kunnanhallitus hyväksyi liikkeenluovutussopimuksen jo aiemmin 21. kesäkuuta ja Siun soten yhtymähallitus päätti asiasta tänään 24. kesäkuuta.

Honkalampi-keskuksen koulu antaa perusopetusta vaikeasti ja syvästi kehitysvammaisille, autistisille sekä psyykkisesti sairaille oppilaille ja se on toiminut tähän saakka Siun soten erityishuollon yhteydessä.

Uudessa sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämistä koskevassa laissa ei hyvinvointialueilla ole enää mahdollisuutta siihen, että sosiaali- ja terveyspalvelut tuottaisivat opetusta. Liperin kunta ja Siun sote ovat valmistelleet perusopetustoiminnan siirtämistä kunnan vastuulle lakimuutosta ennakoiden, mutta muutoksella tavoitellaan myös synergiaetuja muun opetustoimen kanssa.

Koulun toiminta jatkuu liikkeenluovutuksen jälkeenkin Siun soten tiloissa Honkalammella. Koulussa on noin 30 oppilaspaikkaa ja oppilaat tulevat eri puolilta maakuntaa kotikuntiensa päätösten mukaisesti.

Liikkeenluovutuksessa Liperin kuntaan siirtyy 25 työntekijää. Yhteistoimintalain mukaisesti siirtyvää henkilöstöä on kuultu liikkeenluovutusta koskevasta suunnitelmasta 13.4.2021 ja henkilöstölle on annettu tiedot liikkeenluovutuksesta 25.5.2021. Tiedotustilaisuudessa olivat mukana myös Liperin kunnan edustajina henkilöstöpäällikkö ja hyvinvointijohtaja sekä ammattijärjestöjen edustajat.

Liikkeenluovutuksen käytännön järjestelyjä jatketaan yhteistyössä Liperin kunnan ja Siun soten välillä, ja toiminnan siirtymiseen varaudutaan vuoden 2022 talousarviossa.

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

Lisätietoja antavat:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute