Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, pirkko.hyvarinen@luottamus.liperi.fi
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, juuso.ylonen@luottamus.liperi.fi
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Honkalampi-keskuksen koulu siirtyy elokuussa Siun sotelta Liperin kunnalle

Honkalampi-keskuksen koulu siirtyy elokuussa Siun sotelta Liperin kunnalle

Samalla kun koulu siirtyy Liperin kunnan vastuulle, sen nimi muuttuu Honkalammen kouluksi.

Honkalampi-keskuksen koulu siirtyy 1.8.2022 Siun sotelta Liperin kunnan järjestämisvastuulle. Samalla koulun nimi muuttuu Honkalammen kouluksi.

Honkalampi-keskuksen koulu antaa perusopetusta vaikeasti kehitysvammaisille, autistisille sekä psyykkisesti sairaille oppilaille. Koulu on toiminut tähän saakka Siun soten erityishuollon yhteydessä. Uuden sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämistä koskevan lain mukaan hyvinvointialueilla ei ole mahdollisuutta siihen, että sosiaali- ja terveyspalvelut tuottaisivat opetusta.

Liperin kunta ja Siun sote ovat valmistelleet perusopetustoiminnan siirtämistä kunnan vastuulle lakimuutosta ennakoiden. Liperin kunnanhallitus ja Siun soten yhtymähallitus hyväksyivät liikkeenluovutussopimuksen kesäkuussa 2021. Tavoitteena on varmistaa mahdollisimman joustava siirtymä opetuksen järjestäjien välillä niin, että oppilaille ja heidän vanhemmilleen siirto toteutuu helposti ja koulunkäynti jatkuu elokuussa entiseen malliin, tutussa ympäristössä Honkalammella.

Honkalampi-keskuksen kouluun oppilaat tulevat kotikuntiensa päätösten mukaisesti suorittamaan esi- tai perusopetusta. Liperin kunta laatii jokaisen oppilaan kotikunnan kanssa uuden sopimuksen opetuksen järjestämisestä kesäkuussa 2022. Sopimusten laatiminen ei vaadi toimenpiteitä oppilaiden huoltajilta.

Osa koulun yhteistiedoissa muuttuu 1.8.2022 alkaen. Oppilaiden huoltajille ilmoitetaan uusista yhteystiedoista syksyllä lukukauden alkaessa. Koulun verkkosivut löytyvät 1.8.2022 alkaen osoitteesta https://peda.net/liperi/honkalammen-koulu.

Karttapallo.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute