Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Henkilöstöpäällikön ja työllisyyspalveluvastaavan virat haettavana

Henkilöstöpäällikön ja työllisyyspalveluvastaavan virat haettavana

Henkilöstöpäällikkö vastaa kunnan henkilöstöasioiden kokonaisvaltaisesta johtamisesta ja kehittämisestä. Työllisyyspalveluvastaavan keskeisiä tehtäviä ovat työllisyyden hoidon johtaminen ja kehittäminen, kunnan työllisyyspalveluiden esihenkilötehtävät ja työllisyyteen liittyvien tarvittavien viranhaltijapäätösten tekeminen.

Haemme Liperin kuntaan vakituiseen virkasuhteeseen työllisyyspalveluvastaavaa ja henkilöstöpäällikköä.

Työllisyyspalveluvastaavan keskeisiä tehtäviä ovat työllisyyden hoidon johtaminen ja kehittäminen, kunnan työllisyyspalveluiden esihenkilötehtävät ja työllisyyteen liittyvien tarvittavien viranhaltijapäätösten tekeminen. Työllisyyspalveluvastaava valmistelee osaltaan tarvittavat asiat henkilöstö- ja työllisyysjaostolle.

Työllisyyspalveluvastaavan palkkaus määräytyy KVTES:n mukaan ja tehtäväkohtainen palkka on 3 300 euroa/kk. 

Haastattelut toteutetaan 2.12. klo 8-11 ja 7.12. klo 12.30-14. Hakuaika päättyy 30. marraskuuta 2021 klo 15:00.

Henkilöstöpäällikkö vastaa kunnan henkilöstöasioiden kokonaisvaltaisesta johtamisesta ja kehittämisestä. Henkilöstöpäälllikkö toimii myös työnantajan edustajana koko kuntaa koskevissa henkilöstöasioissa, henkilöstö- ja työllisyysjaoston esittelijänä sekä vastaat palkkaneuvotteluista ja virka- ja työehtosopimusten täytäntöönpanosta.

Virkaan valittavalta edellytämme tehtävään soveltuvaa ylempää korkeakoulututkintoa. Valittaessa arvostamme perehtyneisyyttä henkilöstöhallintoon, työ- ja virkaehtosopimusten tuntemusta, talousosaamista sekä hyviä vuorovaikutustaitoja ja kehittämisotetta. Dynasty 10-, Populus- ja Titania-järjestelmien tunteminen on eduksi.

Henkilöstöpäällikön palkkaus määräytyy KVTES:n mukaan ja tehtäväkohtainen palkka on 3 800 euroa/kk.

Haastattelut toteutetaan 3.12.2021 klo 9-14. Hakuaika päättyy 30. marraskuuta 2021 klo 15:00.

Usean ihmisen kädet yhdessä yhteistyön merkiksi

Lisätietoja antaa:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute