Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Hankekoordinaattorin tehtävä haettavana

Hankekoordinaattorin tehtävä haettavana

Haemme hankekoordinaattoria koko kuntaa koskevien hankkeiden valmisteluun, hakuun ja toteutuksen ohjaukseen. Haku on avoinna 7. maaliskuuta 2021 klo 23:59 asti.

Haemme Liperin kuntaan hankekoordinaattoria määräaikaiseen tehtävään.

Hankekoordinaattori keskittyy koko kuntaa koskevien suurempien hankkeiden valmisteluun, hakuun ja toteutuksen ohjaukseen.

Haettavia hankkeita ovat esimerkiksi elinympäristöpalveluissa liikuntapaikka- ja puistorakentamiseen liittyvät hankkeet, tytäryhtiöiden, esimerkiksi Lipertek Oy:n kehityshankkeet sekä keskushallinnon yleiset hankkeet. Myöhemmin mukaan voivat tulla myös hyvinvointipalveluiden hankkeet.

Työssään hankekoordinaattori:

  • Toimii EU:n rakenne- ja kehitysrahaston, kansallisten rahastojen ja muiden avustushakujen koordinoijana ja hakujen valmistelijana.
  • Toimii ja edistää seudullista ja alueellista hanke- ja kehitysrahastotoimintaa ja on yhteyshenkilönä muun muassa Pohjois-Karjalan maakuntaliiton ja ELY-keskuksen suuntaan.
  • Avustaa palvelualueiden ja tytäryhtiöiden omaa hanke- ja kehitystoimintaa avustusten ja hankkeiden hakemisessa sekä koordinoi myös hankkeiden väli- ja loppuraportointia.
  • Tukee kunnan ja tytäryhtiöiden viestintää.

Hankekoordinaattori sijoittuu keskushallintopalveluihin talouspalveluiden tulosyksikköön.

Hankekoordinaattorin tehtävä on määräaikainen vuoden 2023 loppuun saakka.

Hakuaika päättyy 7.3.2021 klo 23:59. Haastattelut voidaan aloittaa jo hakuaikana!

Kädet kannettavan tietokoneen näppäimistöllä

Lisätietoja antaa:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute