Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Haku iltapäivätoimintaan lukuvuodelle 2020–2021 on avattu Wilmaan

Haku iltapäivätoimintaan lukuvuodelle 2020–2021 on avattu Wilmaan

Hakeminen ensi syksyn iltapäivätoimintaan tapahtuu Wilmassa Lomakkeet-välilehdellä. Hakuaikaa on jatkettu 17. toukokuuta asti!

Liperin kunnassa järjestetään koululaisten iltapäivätoimintaa kaikissa kouluissa. Toimintaa tarjotaan noin neljä tuntia päivässä, korkeintaan klo 16.30 saakka. Iltapäivätoimintaa järjestetään kaikkina koulupäivinä, lukuun ottamatta joulu- ja kevätjuhlapäivää.

Hakeminen ensi syksyn iltapäivätoimintaan tapahtu Wilmassa Lomakkeet-välilehdellä. Huomaathan, että hakulomake ei näy mobiilisovelluksessa.

Hakuaika päättyy 17. toukokuuta 2020.

Mahdollisissa sähköisen haun ongelmissa voit kysyä neuvoa koulusihteereiltä.

Päätös paikan saamisesta lähetetään Wilmaan viimeistään kesäkuun alkupuolella.

Iltapäivätoiminnan ohjaajina toimivat koulunkäynninohjaajat. Toiminta tapahtuu koulun tiloissa ja se on monipuolista ja suunnitelmallista. Iltapäivätoiminnassa oppilaille tarjotaan välipala.

Iltapäivätoiminnan hinta on 100 euroa kuussa, jos lapsi osallistuu toimintaan 10 päivää tai enemmän kuukaudessa. Jos toimintaan osallistumisen päiviä on 9 tai alle, on kuukausimaksu 55 €/kk. Lapsen osallistumisajat seuraavan viikon toimintaan tulee ilmoittaa ehdottomasti edellisen viikon tiistaihin mennessä.

Jos lapsi ei enää tarvitse iltapäivätoimintapaikkaa, irtisano se kirjallisesti Wilman tai sähköpostin kautta. Toimintakauden alettua annamme koteihin tietoa käytänteistä ja toiminnan sisällöstä.

Liperin kunnassa iltapäivätoiminta on suunnattu pääosin ensimmäisen luokan oppilaille. Toisen luokan oppilaita voidaan ottaa mukaan toimintaan, jos ryhmiin mahtuu. Voit kysellä vapaita paikkoja myös syksyllä tai lukuvuoden kuluessa rehtorilta/koulun johtajalta.

//Uutista päivitetty, korjattu jatkettu hakuaika.//

Lähikuvassa karttapallo ja koulutarvikkeita

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute