Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Haettavana varhaiskasvatuksen opettajien tehtäviä

Haettavana varhaiskasvatuksen opettajien tehtäviä

Liperin kunta hakee varhaiskasvatuksen opettajia varhaiskasvatukseen ja esiopetukseen. Hakuaika tehtäviin päättyy 3. huhtikuuta 2020 klo 15:00.

Liperin varhaiskasvatuksen toiminnassa kestävä kehitys ja luontokasvatus ovat keskeisiä ohjaavia tekijöitä. Päiväkodeilla on kasvihuoneita, eläimiä, luontoavusteista toimintaa sekä teknologiaa käytetään hyväksi tutustuttaessa lasten kanssa eri luontoon ja sen ilmiöihin.

Lisäksi kielirikasteinen toiminta, lasten lukutaidon ja kielellisten taitojen edistäminen sekä musiikkikasvatus ovat osa arkeamme.

Haemme neljää varhaiskasvatuksen opettajaa varhaiskasvatukseen. Tehtävien ensisijaisina sijoituspaikkoina ovat Taikametsän ja Puolivälin päiväkodit Ylämyllyllä.

Haettavana on myös kolme varhaiskasvatuksen opettajan tehtävää Liperin kunnan esiopetuksessa. Esiopetuksessa sijoituspaikat ovat Liperin esiopetus, jossa kokeiluna alkaa kaksivuotinen esiopetus 5-6 vuotiaille lapsille, Ylämyllyllä Taikametsän päiväkoti ja Puolivälin vuoropäiväkoti. Esiopetuksessa on kielirikasteista toimintaa (englanti, ruotsi ja venäjä) ja teknologiaa hyödynnetään kaikessa mahdollisessa toiminnassa pedagogisena välineenä.

Hakuaika kaikkiin tehtäviin päättyy 3. huhtikuuta 2020 klo 15:00. Tehtävät ovat vakinaisia.

Toivomme hakemuksia ensisijaisesti sähköisesti Kuntarekryn kautta, johon pääset yllä olevista linkeistä.

Voit kuitenkin hakea työpaikkoja myös toimittamalla hakemuksesi alla olevaan osoitteeseen. Sekä hakemuksessa että kirjekuoressa tulee mainita haettavan tehtävän työavain.

Hakemuksia ei palauteta. Myös postitse lähetetyt hakemukset käsitellään sähköisesti Kuntarekry-järjestelmässä. Hakemusten postitusosoite on Liperin kunta, PL 20, 83101 Liperi.

Usean ihmisen kädet pitelemässä multapaakkua, josta kasvaa vihreä verso

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute