Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Asiointi Liperin kunnanvirastolla ja muissa toimipisteissä

Asiointi Liperin kunnanvirastolla ja muissa toimipisteissä

Liperin kunnan palvelunumero on 050 476 8363. Numerosta saat neuvontaa kunnan palveluiden järjestämisestä ja opastamme sinua tarvittaessa eteenpäin. Huomaathan, että numerosta ei saa terveysneuvontaa tai terveydenhoitoon liittyvää apua! Katso tästä tiedot kunnan toimipisteiden aukiolosta.

Varolantien kunnanvirasto ja Keskustien hyvinvointipalveluiden toimipiste suljetaan asiakkailta 18.3.2020.

Asiointi Varolan kunnanviraston ja hyvinvointipalveluiden henkilöstön kanssa hoidetaan pääsääntöisesti puhelimitse tai sähköpostilla.

Liperin kunnan palvelunumero on 050 476 8363.

Numerosta saat neuvontaa kunnan palveluiden järjestämisestä ja opastamme sinua tarvittaessa eteepäin. Huomaathan, että numerosta ei saa terveysneuvontaa tai terveydenhoitoon liittyvää apua!

Elinympäristöpalveluiden rakennusvalvonta ja maankäyttö toimivat ajanvarauksella.

Kaava-hankkeiden aineistot ovat nähtävillä kunnan julkisella ilmoitustaululla kunnanviraston aulassa, johon on pääsy myös asiakkailla. Kaava-aineistot ovat nähtävillä ensisijaisesti kunnan verkkosivuilla osoitteessa www.liperi.fi/vireilla-olevat-kaavat.

Henkilöstön yhteystiedot löytyvät kunnan nettisivuilta.

Kunnan palvelupiste Varolantiellä on avoinna toistaiseksi ma-pe klo 9–15. Palvelupisteellä on mahdollista hoitaa Kelan ja TE-palveluiden asiointia. Suosittelemme kuitenkin mahdollisuuksien mukaan hoitamaan asioinnin sähköisesti tai postin välityksellä. Ethän tule asiointipisteelle, jos olet flunssainen tai muuten sairaana.

 

**Uutista päivitetty 18.3.2020, lisätty kunnan palvelunumero ja tieto kaava-aineistoista.**

Liperin logo harmaalla pohjalla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute