Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Apulaisrehtorien virat haettavana

Apulaisrehtorien virat haettavana

Apulaisrehtorien virat sijoittuvat Ylämyllyn alueelle uutena muodostettavaan yhtenäiseen peruskouluun. Hakuaika päättyy 23. huhtikuuta 2021 klo 15:00.

Haemme Liperin kuntaan kahta apulaisrehtoria vakituiseen virkasuhteeseen.

Virat sijoittuvat Ylämyllyn alueelle uutena muodostettavaan yhtenäiseen peruskouluun. Syksystä 2021 alkaen koulussa opiskelee noin 920 oppilasta luokilla 1-9.

Opiskelu tapahtuu kolmessa eri rakennuksessa, uudessa yläkoulurakennuksessa sekä Jyrin ja Paloaukean yksiköissä.

Virka-apulaisrehtorit toimivat osana uuden Ylämyllyn koulun johtotiimiä. Johtotiimiin kuuluvat rehtori ja kolme virka-apulaisrehtoria.

Etsimme innostavaa ja kehittämismyönteistä pedagogiikan ammattilaista, jolla on osaamista koulun esimiestehtävistä. Apulaisrehtorilla tulee olla vahvaa osaamista koulun toiminnan eri osa-alueista, kuten opetussuunnitelmasta, oppilashuollon ja oppilaiden tuen järjestämisestä sekä oppilaitosturvallisuudesta.

Haluamme, että työskentelet positiivisen pedagogiikan hengessä lasten ja nuorten parissa sekä teet yhteistyötä työyhteisön jäsenten ja koulua ympäröivien verkostojen kanssa.

Toivomme sinulta kiinnostusta uuden koulun toimintakulttuurin kehittämiseen ja hyviä tieto- ja viestintäteknologisia taitoja.

Koulun kehittämistyössä hyödynnetään ulkopuolisia hanke- /avustusrahoituksia, joiden hallinnointi voi kuulua apulaisrehtorin tehtäviin. Lisäksi apulaisrehtori voi tarvittaessa toimia erilaisissa seudullisissa ja maakunnallisissa työryhmissä ja verkostoissa.

Hakuaika päättyy 23. huhtikuuta 2021 klo 15:00.

Toivomme hakemuksia ensisijaisesti sähköisesti Kuntarekry-järjestelmän kautta. Sekä hakemuksessa että kirjekuoressa tulee mainita haettavan tehtävän työavain. Hakemusten postitusosoite on Liperin kunta, PL 20, 83101 Liperi.

Liperin kunnan logo harmaalla pohjalla

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute