hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Minna Lavikainen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Virpi Eronen

apulaisrehtori
 050 400 3284
virpi.eronen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
 050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisjohtaja
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Kai Koponen

Luokanopettaja/apulaisjohtaja
 040 672 2282
kai.koponen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 a, 80400 Ylämylly

Tiina Hiltunen

Koulusihteeri
 040 630 5944
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Susanna Federley

Mattisenlahden koulunjohtaja
 0400 130 076
susanna.federley@edu.liperi.fi
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Nukarinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.nukarinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Heidi Suvanto

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
heidi.suvanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Henkilökuva

Pasi Majoinen

Vapaa-aikapäällikkö
 0400 678 799
pasi.majoinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Henkilökuva

Katriina Hankilanoja

terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
katriina.hankilanoja@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

henkilökuva

Kaisa Mäkeläinen

terveysliikunnanohjaaja
 050 413 1480
kaisa.makelainen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Koulunuorisotyöntekijä
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Henkilökuva

Sanna Härkönen

Vapaa-aikaohjaaja
 050 472 3209
sanna.harkonen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Arttu Lehtomäki

Etsivä nuorisotyöntekijä
 050 407 0636
arttu.lehtomaki@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Virkoja ja viransijaisuuksia avoinna perusopetuksessa

Virkoja ja viransijaisuuksia avoinna perusopetuksessa

Liperin kunnan perusopetukseen haetaan lisää opettajia. Hakuaika päättyy kaikkiin 15. huhtikuuta 2021 klo 15:00.

Erityisopettajan virka

Etsimme lämminhenkistä erityisopettajaa, jolla on hyvä taito kohdata niin oppilaita, huoltajia kuin työkavereita.

Toivomme sinulta hyvää kolmiportaisen tuen tuntemusta, kykyä tehdä monialaista yhteistyötä oppimisen tuen ja oppilashuollon järjestämiseksi sekä kiinnostusta opetuksen ja koko koulun kehittämiseen.

Viran alkusijoituspaikka on Viinijärven koulu.

Äidinkielen ja kirjallisuuden lehtorin virka

Etsimme sinua, innostava äidinkielenopettaja, joka työskentelet mielelläsi nuorten parissa, sekä teet yhteistyötä työyhteisön jäsenten ja koulua ympäröivien verkostojen kanssa.

Toivomme sinulta kiinnostusta uuden koulun toimintakulttuurin ja koulukirjastoyhteistyön kehittämiseen.

Virka sijoittuu Ylämyllylle valmistuvaan uuteen yläkouluun.

Musiikin tuntiopettaja

Etsimme sinua innostava musiikinopettaja, joka työskentelet mielelläsi nuorten parissa sekä yhteistyössä muiden työyhteisön jäsenten ja koulua ympäröivien verkostojen kanssa.

Toivomme sinulta kiinnostusta uuden koulun musiikillisen ja kulttuurisen toimintakulttuurin luomisessa upeissa, täysin uusissa tiloissa.

Virka sijoittuu Ylämyllylle valmistuvaan uuteen yläkouluun ja opetusta voi olla myös alakoulun puolella.

Musiikinopetusta on vuosittain vähintään päätoimisuuden (16 h) verran ja lisäksi voidaan sopia muista opetustunneista valitun henkilön osaamisen mukaisesti.

Luokanopettajien virat (4)

Liperin kuntaan haetaan neljää luokanopettajaa vakituiseen virkaan.

Haettavana on

  • luokanopettajan virka 142086 Liperin koulu
  • luokanopettajan virka 142065 Salokylän koulu
  • luokanopettajan virka 142038 Ylämyllyn koulu
  • luokanopettajan virka 142051 Ylämyllyn koulu

Toivomme sinulta hyvää ymmärrystä oppilaiden tukemisesta ja positiivisesta pedagogiikasta sekä kiinnostusta opetuksen ja koko koulun kehittämiseen.

Katsomme eduksi laaja-alaisen opettajakokemuksen esiopetuksesta 6. luokkaan saakka sekä monipuolisen osaamisen taito- ja taideaineiden opettamisesta.

Luokanopettajan vuorotteluvapaan sijaisuus

Luokanopettajan vuorotteluvapaan sijaisuus on ajalle 1.8.–31.12.2021.  Viran sijoituspaikka on Ylämyllyn koulu.

Vuorotteluvapaan sijaiseksi tulee palkata TE-toimistossa työttömänä työnhakijana oleva henkilö.

Kielten lehtorin vuorotteluvapaan sijaisuus

Kielten lehtorin vuorotteluvapaan sijaisuus on ajalle 1.8.–31.12.2021. Opetuskieli on englanti.

Viran sijoituspaikka on Ylämyllyn alakoulu.

Tarkemmat tiedot viroista ja sijaisuuksista on nähtävillä Kuntarekry-sivustolla. Hakuaika kaikkiin yllä mainittuihin virkoihin päättyy 15. huhtikuuta 2021 klo 15:00.

Liperin kunnan logo harmaalla pohjalla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute