hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Minna Lavikainen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Sanna Rissanen

Erityisluokanopettaja/koulunjohtaja
 040 568 4083
sanna.rissanen@edu.liperi.fi
Koulukuja 2, 83100 Liperi

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisrehtori
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Maarit Nummila

Apulaisrehtori
 050 353 6691
maarit.nummila@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Virpi Eronen

apulaisrehtori
 050 400 3284
virpi.eronen@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Opettajat Mattisenlahden koulu

Opettajat
 0400 130 076
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Nukarinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.nukarinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Heidi Suvanto

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
heidi.suvanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Henkilökuva

Pasi Majoinen

Vapaa-aikapäällikkö
 0400 678 799
pasi.majoinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Tero Sarkkinen

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
tero.sarkkinen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Henkilökuva

Mira Kostamo

terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
mira.kostamo@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

henkilökuva

Kaisa Mäkeläinen

terveysliikunnanohjaaja
 050 413 1480
kaisa.makelainen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Koulunuorisotyöntekijä
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Joensuuntie 1, 83400 Viinijärvi

Henkilökuva

Sanna Härkönen

Vapaa-aikaohjaaja
 050 472 3209
sanna.harkonen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Jenna Korhonen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 050 407 0636
jenna.korhonen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Virallinen kaksivuotinen esiopetuskokeilu syksylle 2021

Virallinen kaksivuotinen esiopetuskokeilu syksylle 2021

Liperissä vanhemmilla on ollut mahdollisuus varata jo tulevana syksynä neljään esiopetusryhmään paikka myös 5-vuotiaille. Kokeilutoiminta käynnistyy virallisesti syksyllä 2021.

Opetus- ja kulttuuriministeriö myönsi kunnille aiemmin tänä vuonna avustusta 5-vuotiaiden maksuttomaan 20 viikkotunnin varhaiskasvatuksen kokeiluun kaudelle 2020–2021. Avustuksia koskevassa tiedotteessa kerrottiin myös, että hallitus aikoo pilotoida kaksivuotista esiopetusta.

Saimme tiedon, että kaksivuotisen esiopetuksen pilotointi siirtyy vuodella. Haku kaksivuotisen esiopetuksen kokeiluun avautuu vasta vuonna 2021 ja kokeilut eri pilottikunnissa voivat alkaa syksyllä 2021, kun 5-vuotiaiden maksuttoman 20 viikkotunnin varhaiskasvatuksen kokeilukausi 2020–2021 on päättynyt.

Toiminta syksyllä 2020

Liperissä vanhemmilla on ollut mahdollisuus varata tulevana syksynä neljään esiopetusryhmään paikka myös 5-vuotiaille. Lisäksi vuoropäiväkodissa 5- ja 6-vuotiaat toimivat samassa ryhmässä.

Elokuusta 2020 lähtien 5- ja 6-vuotiaat ovat yhdessä Taikametsän päiväkodissa ja Liperin Penttilässä. Lisäksi Puolivälin vuoropäiväkodissa heillä on yhteiset toiminta-alueet sisällä ja uudessa ulkotoiminnassa.

Liperin varhaiskasvatus ei siis hae nyt lupaa kaksivuotiseen esiopetukseen, vaan vasta vuoden päästä, kun kokeilutoiminta virallisesti käynnistyy. Toimintaa ei tästä syystä vielä tulevana toimintakautena virallisesti kutsuta kaksivuotiseksi esiopetukseksi.

Lainsäädännöllisesti estettä 5- ja 6-vuotiaiden ryhmille ei ole. 5-vuotiaiden kohdalla toteutetaan varhaiskasvatussuunnitelmaa ja 6-vuotiaiden kohdalla esiopetussuunnitelmaa.

Virallinen esiopetusaika on neljä tuntia päivässä ja 700 tuntia vuodessa. Viisivuotiaat kulkevat perheen ilmoittaman läsnäolon mukaisesti.

Kunnassa jatkuu Jyrin- ja Viinijärven esiopetuksessa joustava esi- alkuopetus, jossa toteutetaan esiopetussuunnitelmaa ja perusopetuksen opetussuunnitelmaa. Joustavassa esi- ja alkuopetuksessa on taustalla erilliset opetussuunnitelmat, joiden tavoitteiden toteutumisesta pidetään kiinni, mutta lapsi voi edetä tavoitteissa yksilöllisesti.

Maksuton 5-vuotiaiden varhaiskasvatus jatkuu

Kokemuksia 5–6-vuotiaiden yhdessä toimimisesta voidaan verrata joustavaan esi- ja alkuopetukseen. Lapset ovat yksilöitä, he etenevät ja oppivat hyvin eri tavalla ja eriaikaisesti, joten tästä syystä joustoja suuntaan ja toiseen tarvitaan.

Palvelurakenteeseen tarvitaan vaihtoehtoja. Joustava esi- ja alkuopetus jatkuu ja lisäksi keräämme kokemuksia myös 5–6-vuotiaiden lasten ryhmistä.

Liperissä maksuton 5-vuotiaiden varhaiskasvatus aloittaa elokuussa jo neljännen toimintakauden.

Opetus- ja kulttuuriministeriön tavoitteen mukaisesti selvitämme ja arvioimme varhaiskasvatuksen ja nykyisen esiopetuksen toimintamalleja 5-vuotiaiden näkökulmasta ja pohdimme pedagogisia ratkaisuja maksuttoman varhaiskasvatuksen tai mahdollisen kaksivuotisen esiopetuksen järjestämisestä tulevaisuudessa.

 
Kolme esiopetuksen lasta leikkimässä luokassa

Lisätietoja antaa:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute