hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Minna Lavikainen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Virpi Eronen

apulaisrehtori
 050 400 3284
virpi.eronen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
 050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisjohtaja
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Kai Koponen

Luokanopettaja/apulaisjohtaja
 040 672 2282
kai.koponen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 a, 80400 Ylämylly

Tiina Hiltunen

Koulusihteeri
 040 630 5944
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Susanna Federley

Mattisenlahden koulunjohtaja
 0400 130 076
susanna.federley@edu.liperi.fi
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Nukarinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.nukarinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Heidi Suvanto

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
heidi.suvanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Henkilökuva

Pasi Majoinen

Vapaa-aikapäällikkö
 0400 678 799
pasi.majoinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Henkilökuva

Katriina Hankilanoja

terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
katriina.hankilanoja@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

henkilökuva

Kaisa Mäkeläinen

terveysliikunnanohjaaja
 050 413 1480
kaisa.makelainen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Henkilökuva

Sanna Härkönen

Vapaa-aikaohjaaja
 050 472 3209
sanna.harkonen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Arttu Lehtomäki

Etsivä nuorisotyöntekijä
 050 407 0636
arttu.lehtomaki@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Valtuuston talousarviokäsittely maanantaina 30.11.2020

Valtuuston talousarviokäsittely maanantaina 30.11.2020

Liperin kunnan talousarviossa 2021 on nähtävissä positiivisia signaaleja koronapandemian ja taloushaasteiden keskellä. Kunnallisveroprosentti säilyy entisellään.

Kunnan alueella on meneillään tai alkamassa ilahduttavan paljon erilaisia investointi- ja kehittämishankkeita.

Liperin kuntakonsernissa merkittävimmät ovat kouluhankkeiden lisäksi toisen yritystalon rakentuminen Ylämyllylle, monitoimitalon tilojen muuttamien Taikametsän päiväkodin käyttöön, työllisyyden kuntakokeilun alkaminen ja Kirkkolahden kehittämistä koskeva hankehaku.

Kouluhankkeet ja Ylämyllyn liikennejärjestelyt etenevät

Uusi yläkoulu Ylämyllylle valmistuu kesällä 2021 ja samalla osasta kirkonkylän siirtokoulutiloista luovutaan. Uuden koulun yhteyteen valmistuvat myös uudet tilat kirjastolle ja nuorisotoimelle.

Ensi vuonna alkaa kirkonkylän koulun peruskorjaushanke. Talousarviovuoden 15 M€ investoinnit ovat poikkeuksellisen suuret.

Ylämyllyn liikennejärjestelyt sisältyvät myös investointiohjelmaan vuosille 2023–2025.

Uusia asukkaita ja elinympäristöjä

Yksi strategiakauden tavoite on väestön kasvu. Kaavoituksessa edetään useammalla rintamalla ja uusia asuntoalueita pyritään avaamaan lähivuosina. Panostuksia lähiliikuntapaikkoihin jatketaan niin rakenteiden kuin lisähenkilöstön voimin.

Keväällä 2021 valmistuu 65 kilometrin mittainen Kinttupolut -luontoliikuntareitistö, joka tarjoaa niin uusia kuin vanhojakin reittejä retkeilijöiden ja maastopyöräilijöiden käyttöön.

Hyvinvointia ja osallisuutta

Uuden nelivuotiskauden laaja hyvinvointikertomus käsitellään alkuvuoden valtuustossa, minkä jälkeen alkaa aktiivinen tiedottaminen ja jalkauttaminen. Laaja hyvinvointikertomus sisältää runsaasti tavoitteita ja toimenpiteitä kuntalaisten hyvinvoinnin ja terveyden edistämiseksi.

Liperi käynnistää hakuprosessin Unicefin lapsiystävälliseksi kunnaksi. Vapaa-aikapalveluiden roolia ja näkyvyyttä vahvistetaan.

Maaseutupalvelut laajentuvat

Maaseutuhallinnon yhteistoiminta-alue laajenee 1.1.2021 alkaen kattamaan koko maakunnan. Liperi toimii isäntäkuntana ja vastaa yhteistoiminta-alueen hallinnosta.

Liperiin on muodostumassa loppuvuodesta 2021 Ylämyllylle valmistuvan yritystalon myötä vahva maaseutupalveluiden kehittämisyhteisö. Toiseen yritystaloon sijoittuvat muun muassa ProAgria Itä-Suomen Joensuun alueen yksikön ja lomituspalveluiden uudet tilat.

Kunnan talous säilyy lievästi alijäämäisenä

Toimintakate kasvaa vuoteen 2020 verrattuna maltillisesti vain 0,9 %. Verotuloihin ennakoidaan ripeää kasvua, jota ennakoitiin jo kuluvalle vuodelle.

Tilikauden alijäämä pienenee selvästi vuoteen 2020 verrattuna ja jää alle puoleen miljoonan. Kunnallisveroprosentti säilyy entisellään.

Vuodesta 2021 on tulossa kolmas alijäämäinen tilikausi. Kuntastrategian taloudellinen päätavoite ei kuitenkaan vaarannu, eli kunnan taseeseen ei ole muodostumassa alijäämää valtuustokaudella.

Liperin kunnan talousarvion 2021 tunnuslukuja

 

TP 2019

TA2020

Muutettu TA2020*

TA2021

Asukasluku

12 084

12 175

12 175

12 175

Veroprosentti

21,5

21,5

21,5

21,5

Verotulot, milj. €

40,75

42,00

40,50

42,37

Valtionosuudet, milj. €

26,53

27,65

29,47

29,59

Nettoinvestoinnit, €/as.

245

1 110

849

1 236

Lainat, €/as.

2 905

3 901

3 901

5 051

Toimintakate, milj. €

65,09

68,42

68,64

69,26

Vuosikate, milj. €

2,30

1,17

1,57

2,61

Tilikauden ali/ylijäämä, milj. €

-0,53

-1,78

-1,39

-0,47

 

*) Vuoden 2020 talousarviomuutoksia käsitellään vielä joulukuun valtuustossa. Muutettu talousarvio on valtuuston syyskuussa hyväksymän toisen talouskatsauksen mukainen.

Valtuuston talousarviokäsittely on maanantaina 30.11.2020.

Liperin kunnan logo harmaalla pohjalla

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute