hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Anna-Maija Mustonen

Toimistosihteeri
040 670 4392
anna-maija.mustonen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisrehtori
0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Kai Koponen

Luokanopettaja/apulaisjohtaja
040 672 2282
kai.koponen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 a, 80400 Ylämylly

Tiina Hiltunen

Koulusihteeri
040 630 5944
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Jaana Minkkinen

Salokylän koulunjohtaja
040 535 1088

Maija Kuronen

Koulusihteeri
0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Susanna Federley

Mattisenlahden koulunjohtaja
0400 130 076
susanna.federley@edu.liperi.fi
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Aune Räsänen

Palvelusuunnittelija
0400 428 397
aune.rasanen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Naumanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
0400 152 880
mari.naumanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sari Miinalainen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 714 0899
sari.miinalainen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Hennariikka Virtanen

Erityis- ja terveysliikunnanohjaaja
040 582 6726
hennariikka.virtanen@edu.liperi.fi
Koulukuja 3, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Talousarvio vuodelle 2020 luettavissa Dynasty-palvelussa

Talousarvio vuodelle 2020 luettavissa Dynasty-palvelussa

Talousarvion tekeminen on tänä syksynä ollut vaikeaa, mutta taloushaasteiden keskellä on nähtävissä myös positiivisia signaaleja.

Kunnan alueella on meneillään tai alkamassa ilahduttavan paljon yritysten erilaisia investointihankkeita, joihin liittyy odotus uusista työpaikoista. Myös työllisyyden kehitys on ollut hyvää.

Liperi on mukana kahdessa hankehaussa ja toteutuessaan eri viranomaisten ja yhteistyötahojen resurssit työttömyyden hoitoon kasvavat. Sekä kehittämis- että kokeiluhanke olisivat aivan uusi luku työllisyyden hoidossa Liperin kunnan historiassa.

Liprakan avaamisesta on tullut paljon positiivista palautetta. Toiminnan kehittämistä jatketaan ensi vuoden puolella kuten muutakin työtä kuntalaisten hyvinvoinnin eteen.

Kouluhankkeet etenevät

Investointiohjelmassa on vuosille 2020-2022 varattu kouluhankkeisiin 25,5 miljoonaa euroa. Molempien koulujen suunnitelmat käsitellään valtuustossa vielä joulukuussa 2019. Molemmista kouluista ollaan suunnittelemassa laajemminkin kuntalaisia palvelevia yhteisötaloja.

Rakennusvaiheen ajaksi kirkonkylälle on alkuvuodesta 2020 valmistumassa siirtokoulutiloja.

Uusia asukkaita

Yksi strategiakauden tavoite on asukasmäärän kasvu. Kunta on jatkanut aktiivista maanhankintaa Ylämyllyn alueelta myös vuonna 2019 ja vuodelle 2020 talousarvioon on varattu vielä 300 000 euroa maanhankintaan. Kaavoituksessa edetään useammalla rintamalla ja uusia asuntoalueita pyritään avaamaan lähivuosina. Lisäksi teemme vahvaa edunvalvontatyötä eri toimijoiden kanssa Ylämyllyn liikennejärjestelyiden uudistamiseksi.

Kunnan talous painuu alijäämäiseksi

Talousarviovalmistelua on leimannut etenkin tulopuolen ennakoimattomuus. Vielä syyskuun alussa neljän miljoonan vuosikate ja positiivisen tilikauden tulos näytti toteutuvan. Syys-lokakuun aikana verotuloennusteet heikentyivät merkittävästi ja myös valtionosuuksien kasvu jää keväällä ennakoitua pienemmäksi. Valtakunnallisestikin kuntien verotulot ja valtionosuudet ovat joko laskeneet tai pysyneet samalla tasolla useamman vuoden ajan. Samaan aikaan kustannukset ovat lähteneet nousuun, mikä on voimistanut kuntien taloustilanteen heikentymistä. Liperin kunta ennakoi vuoden 2020 talousarviossa noin 1,8 alijäämää. Veroprosentit säilyvät kuitenkin vuodelle 2020 ennallaan.

Valtionosuudet ja verot kasvavat yhteensä noin 2,2 M€ vuoden 2019 alkuperäisestä talousarviosta. Pelkästään Siun soten maksuosuus kasvaa 2,5 M€ ja omassa toiminnassamme kustannukset nousevat n. 0,7 M€. Vuosikate jää noin 1,2 miljoonaan euroon. Kuntastrategian vuosikatetavoite ensi vuodelle on 4 miljoonaa euroa. Kuntastrategian taloudellinen päätavoite ei kuitenkaan vaarannu, eli kunnan taseeseen ei ole muodostumassa alijäämää valtuustokaudella.

Liperin kunnan talousarvion 2020 tunnuslukuja

 

TP 2018

TA2019

Muutettu TA2019*

TA2020

Asukasluku

12 145

12 210

12 210

12 175

Veroprosentti

21,5

21,5

21,5

21,5

Verotulot, milj. €

39,49

41,55

40,40

42,00

Valtionosuudet, milj. €

26,97

25,92

26,00

27,65

Nettoinvestoinnit, €/as.

309

355

287

1 109

Lainat, €/as.

2 753

3 088

3 088

3 901

Vuosikate, milj. €

3,88

1,87

1,28

1,17

Tilikauden ali/ylijäämä, milj. €

1,14

-0,97

-1,57

-1,78

*) Vuodelta 2020 vuodelle 2019 maksettavaksi siirretty valtionosuus ei vielä näy syyskuussa hyväksytyssä muutetussa talousarviossa. Liperin osalta vuoden 2019 valtionosuus tulee nousemaan 0,5 M€.

Koko talousarvio on luettavissa Dynasty-palvelussa kunnanvaltuuston 25.11. kokouksen esityslistan liitteenä.

 

Liperin logo harmaalla pohjalla.

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute