hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Minna Lavikainen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Sanna Rissanen

Erityisluokanopettaja/apulaisjohtaja
 040 568 4083
sanna.rissanen@edu.liperi.fi
Kouulutie 2, 83100 Liperi

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
 050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisjohtaja
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Kai Koponen

Luokanopettaja/apulaisjohtaja
 040 672 2282
kai.koponen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 a, 80400 Ylämylly

Tiina Hiltunen

Koulusihteeri
 040 630 5944
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Susanna Federley

Mattisenlahden koulunjohtaja
 0400 130 076
susanna.federley@edu.liperi.fi
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Nukarinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.nukarinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Heidi Suvanto

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
heidi.suvanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Henkilökuva

Katriina Hankilanoja

terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
katriina.hankilanoja@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Pohjois-Karjalan maakuntakaavan 2040, 1. Vaiheen vireilletulo ja osallistumis- ja arviointisuunnitelman luonnos

Pohjois-Karjalan maakuntakaavan 2040, 1. Vaiheen vireilletulo ja osallistumis- ja arviointisuunnitelman luonnos

Maakuntakaavan 2040 osallistamis- ja arviointisuunnitelman luonnos on nähtävillä 25.5.–26.6.2020.

Pohjois-Karjalan maakuntahallitus päätti 18.5.2020 käynnistää Pohjois-Karjalan maakuntakaavan 2040, 1. vaiheen ja asettaa osallistumis- ja arviointisuunnitelman (OAS) luonnoksen MRL 63 §:n mukaisesti nähtäville 25.5.–26.6.2020 väliseksi ajaksi.

Kyseessä on koko Pohjois-Karjalan maakunnan kattava vaihemaakuntakaava, jonka teemoina ovat turve, arvokkaat suot ja rakennettu kulttuuriympäristö.

OAS on nähtävänä sekä Pohjois-Karjalan maakuntaliiton kotisivuilla että Pohjois-Karjalan maakuntaliiton toimistossa arkisin klo 9–11 ja Pohjois-Karjalan maakuntaliiton jäsenkuntien kunnanvirastoissa niiden aukioloaikoina.

Maakuntakaavan OAS on nähtävänä myös Liperin kunnan verkkosivuilla, vireillä olevien kaavojen sivustolla.

OAS sisältää maakunnan suunnittelun lähtökohtia sekä alustavan esityksen maakunta-kaavan  sisällöstä, kaavatyön organisoimisesta, osallistumismenettelyistä ja vaikutusten arvioinnista. Osallisilla on mahdollisuus jättää mielipiteensä osallistumis- ja arviointisuunnitelmasta sen nähtävillä oloaikana. Osallisia ovat alueen maanomistajat ja ne, joiden työntekoon tai muihin oloihin laadittava maakuntakaavan tarkistus saattaa huomattavasti vaikuttaa, sekä viiranomaiset ja yhteisöt, joiden toimialaa suunnittelussa käsitellään.

Kirjalliset mielipiteet tulee toimittaa viimeistään perjantaina 26.6.2020 klo 11 mennessä Pohjois-Karjalan maakuntahallitukselle osoitettuna sähköpostilla kirjaamo @pohjois-karjala.fi tai postitse Pielisjoen linna, Siltakatu 2, 80100 Joensuu.

Lisätietoja antavat tarvittaessa:

  • aluesuunnittelupäällikkö Pasi Pitkänen, 0400 832 572
  • ympäristöasiantuntija Jukka Nykänen, 050 412 0717
  • maankäyttöasiantuntija Heikki Viinikka, 050 593 7269
  • liikenneasiantuntija Jyrki Suorsa, 050 466 8511
  • sähköposti: etunimi.sukunimi@pohjois-karjala.fi
Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute