hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Anna-Maija Mustonen

Toimistosihteeri
040 670 4392
anna-maija.mustonen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisrehtori
0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Kai Koponen

Luokanopettaja/apulaisjohtaja
040 672 2282
kai.koponen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 a, 80400 Ylämylly

Tiina Hiltunen

Koulusihteeri
040 630 5944
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Jaana Minkkinen

Salokylän koulunjohtaja
040 535 1088

Maija Kuronen

Koulusihteeri
0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Susanna Federley

Mattisenlahden koulunjohtaja
0400 130 076
susanna.federley@edu.liperi.fi
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Aune Räsänen

Palvelusuunnittelija
0400 428 397
aune.rasanen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Naumanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
0400 152 880
mari.naumanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sari Miinalainen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 714 0899
sari.miinalainen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Hennariikka Virtanen

Erityis- ja terveysliikunnanohjaaja
040 582 6726
hennariikka.virtanen@edu.liperi.fi
Koulukuja 3, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin nuorisovaltuuston vaalit

Liperin nuorisovaltuuston vaalit

Uudet nuorisovaltuutetut valitaan 1.2.2020 alkavalle vuosien 2020-2021 kaudelle. Ehdolle voivat asettua ja vaaleissa äänestää kaikki 13–18-vuotiaat liperiläiset nuoret.

Nuorisovaltuustoon valitaan 10 jäsentä äänimääräisessä järjestyksessä.

Yläkouluikäiset äänestävät Liperin koululla viikolla 5. Peruskoulun päättäneillä on mahdollisuus äänestää viikolla 5 Viinijärven, Liperin ja Ylämyllyn nuorisotaloilla. Äänestyspäiviä on kaksi jokaisella nuorisotalolla.

Nuorisovaltuuston tehtävät:

  • Lisätä nuorten ja kunnan välistä vuorovaikutusta.
  • Tutustuttaa nuoria kunnalliseen päätöksentekoon.
  • Toimii yhteistyössä hyvinvointilautakunnan kanssa.
  • Tehdä esityksiä ja aloitteita lautakunnille ja kunnanhallitukselle.
  • Valvoa tekemiensä esitysten ja aloitteiden toimeenpanoa
  • Järjestää nuorille suunnattuja tapahtumia ja tukea muiden järjestämää nuorisotoimintaa.
  • Osallistuu PohjoisKarjalan maakunnallisen nuorisovaltuuston toimintaan.

Vaalien aikataulu:

Ehdokasasettelu 20.12.2019–16.1.2020.

Infoilta ehdokkaille tiistaina 21.1. klo 17, Ylämyllyn monitoimitalolla (Viljatie 1).

Vaalipaneeli torstaina 23.1. klo 17, Ylämyllyn monitoimitalolla (Viljatie 1).

Äänestäminen viikolla 5.

  • Yläkoululaiset 27.29.1. Liperin koululla
  • Peruskoulun päättäneet
    • Viinijärven nuorisotalo 29.1. ja 31.1. klo 16-19.
    • Liperin nuorisotalo 30.1. ja 31.1. klo 16-19.
    • Ylämyllyn nuorisotalo 30.1. ja 31.1. klo 16-19.

Vaalin tulos julkaistaan maanantaina 3.2.2020.

Mikäli sinulla on kysyttävää vaalista, lähetä sähköpostia osoitteeseen petri.raatikainen@edu.liperi.fi.

7.1.2020 alkaen myös puhelimitse Miia Nivala puh. 0406706521.

Nuoria istumassa penkillä, kuva rajattu vain alavartaloihin.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute