hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Minna Lavikainen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Virpi Eronen

apulaisrehtori
 050 400 3284
virpi.eronen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
 050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisjohtaja
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Kai Koponen

Luokanopettaja/apulaisjohtaja
 040 672 2282
kai.koponen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 a, 80400 Ylämylly

Tiina Hiltunen

Koulusihteeri
 040 630 5944
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Susanna Federley

Mattisenlahden koulunjohtaja
 0400 130 076
susanna.federley@edu.liperi.fi
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Nukarinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.nukarinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Heidi Suvanto

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
heidi.suvanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Henkilökuva

Pasi Majoinen

Vapaa-aikapäällikkö
 0400 678 799
pasi.majoinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Henkilökuva

Katriina Hankilanoja

terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
katriina.hankilanoja@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

henkilökuva

Kaisa Mäkeläinen

terveysliikunnanohjaaja
 050 413 1480
kaisa.makelainen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Henkilökuva

Sanna Härkönen

Vapaa-aikaohjaaja
 050 472 3209
sanna.harkonen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Arttu Lehtomäki

Etsivä nuorisotyöntekijä
 050 407 0636
arttu.lehtomaki@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Koronaviruspandemian vaikutukset Liperin kunnan palveluihin 8. tammikuuta alkaen

Koronaviruspandemian vaikutukset Liperin kunnan palveluihin 8. tammikuuta alkaen

Pohjois-Karjala on edelleen koronaviruspandemian kiihtymisvaiheessa, johon se siirtyi joulukuun alussa. Siun soten alueellinen tilannekuvatyöryhmä arvioi kokouksessaan 7.1.2021, että voimassa olevia suositus- ja rajoitustoimia ei kannata purkaa.

Tilannekuvatyöryhmän seuraavat alueelliset suositukset ovat voimassa toistaiseksi:

  • Itä-Suomen aluehallintovirasto on kieltänyt kaikki sisä- ja ulkotiloissa järjestettävät yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset, joihin osallistuu yli 20 henkilöä. Määräys on voimassa 22.1.2021 saakka (voimassa oleva päätös on tehty 22.12.2020)
  • Suositellaan alueellisesti yksityistilaisuuksien rajaamista 20 henkilöön edellyttäen turvavälien ja hygieniaohjeistuksien täyttymistä.
  • Kasvomaskien käyttöä suositellaan työpaikoilla, julkisissa sisätiloissa ja muissa tilaisuuksissa, joissa lähikontakteja ei voida aina välttää.
  • Suositellaan aikuisten ryhmäliikunnan ja ryhmissä tapahtuvan harrastustoiminnan välttämistä.
  • Suositellaan korkeakoulujen väliaikaista etäopetusta jatkettavan huomioiden välttämättömän lähiopetuksen tarpeet.
  • Etätyösuositus aina kun mahdollista.
  • Suositellaan välttämään matkustamista kotimaassa ja ulkomailla.

Suositusten pohjalta Liperin kunnassa ovat voimassa 8. tammikuuta 2021 alkaen seuraavat linjaukset:

  • Liperin kunnan kevään 2021 aikuisten liikuntaryhmien aloitus siirtyy toistaiseksi. Olemme suoraan yhteydessä ryhmien osallistujiin. Myös syksyllä alkaneet kunnan aikuisten liikuntaryhmät on toistaiseksi keskeytetty.
  • Kaikki Joensuun seudun kansalaisopiston aikuisten kurssit siirtyvät toistaiseksi etäopetukseen 7. tammikuuta alkaen. Mikäli kurssi ei sisällön tai muun syyn vuoksi voi siirtyä etäopetukseen, kurssi perutaan. Lasten ja nuorten kurssit kokoontuvat normaalisti pois lukien ryhmät, joissa vanhempi on mukana. Jos olet ilmoittautunut tammikuussa alkavalle kurssille, saat lisätietoa kurssisi jatkosta tekstiviestitse. Kansalaisopiston päätös koskee siis myös Liperin kunnan alueella järjestettäviä aikuisten kursseja.
  • Liperin kunnan kuntosalit ja uimahalli Liprakka pidetään toistaiseksi auki. Kehotamme kävijöitä huolehtimaan turvaväleistä ja huolellisesta käsienpesusta.
  • Liperin kunnan nuorisotilat pysyvät toistaiseksi auki. Koronapandemian aikana Liperin kunta kerää nimi- ja puhelinyhteystiedot nuorisotilojen käyttäjistä. Tietojen keräämisellä halutaan turvata mahdollisessa koronatartuntatapauksessa nuorisotiloissa tartunnalle altistuneiden henkilöiden tavoitettavuus. Nuorisotilojen käyttäjien tiedot kerätään henkilön suostumuksella. Tietoja käytetään vain tartuntaketjujen jäljittämiseen, ei esimerkiksi markkinointiin.
  • Yhdistysten ja järjestöjen muut kuin aikuisten liikuntaryhmät voivat edelleen kokoontua Liperin kunnan tiloissa, kunhan kokoontumisissa noudatetaan 20 hengen kokoontumisrajoitusta ja osallistujat käyttävät mahdollisuuksien mukaan kasvomaskeja.
  • Liperin kunnan järjestämät yleisötapahtumat on toistaiseksi peruttu.
  • Liperin kunta suosittelee Siun soten ohjeen mukaisesti vahvasti kasvomaskien käyttöä työpaikoilla, julkisissa sisätiloissa ja muissa tilaisuuksissa, joissa lähikontakteja ei voida aina välttää.
  • Toivomme kunnan asioissa asiointia ensisijaisesti puhelimen, sähköpostin tai muun sähköisen kanavan kautta.

Liperin kunnan osalta linjaukset ovat pääosin samat kuin 4.12.2020 päätetyt tähän saakka voimassa olleet.

Kunnan johtoryhmä seuraa tilannetta ja tiedottaa muutoksista palveluissa. Yllä kuvatuista muutoksista on tiedotettu 8.1.2021 kunnan verkkosivuilla ja sosiaalisessa mediassa. Henkilöstöä on lisäksi ohjeistettu erikseen.

Liperin osalta koronatilanne oli loppuvuoden rauhallinen ja edellinen positiivinen koronatulos on kirjattu Liperiin loka-marraskuun vaihteessa. Naapurikuntien ja koko maakunnan koronatilanteen huomioiden suositukset ja rajoitukset on kuitenkin perusteltua pitää ennallaan.

Uutiseen lisätty linkki 4.12. linjauksiin.

Kertakäyttöisiä kasvomaskeja pöydällä pinossa

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute