hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Minna Lavikainen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Virpi Eronen

apulaisrehtori
 050 400 3284
virpi.eronen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
 050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisrehtori
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Maarit Nummila

Apulaisrehtori
 050 353 6691
maarit.nummila@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Opettajat Mattisenlahden koulu

Opettajat
 0400 130 076
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Nukarinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.nukarinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Heidi Suvanto

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
heidi.suvanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Henkilökuva

Pasi Majoinen

Vapaa-aikapäällikkö
 0400 678 799
pasi.majoinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Henkilökuva

Mira Kostamo

terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
mira.kostamo@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

henkilökuva

Kaisa Mäkeläinen

terveysliikunnanohjaaja
 050 413 1480
kaisa.makelainen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Koulunuorisotyöntekijä
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Henkilökuva

Sanna Härkönen

Vapaa-aikaohjaaja
 050 472 3209
sanna.harkonen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Koronaviruspandemian vaikutukset Liperin kunnan palveluihin

Koronaviruspandemian vaikutukset Liperin kunnan palveluihin

Liperin kunta suosittelee Siun soten ohjeen mukaisesti vahvasti kasvomaskien käyttöä työpaikoilla, julkisissa sisätiloissa ja muissa tilaisuuksissa, joissa lähikontakteja ei voida aina välttää. Toivomme kunnan asioissa asiointia ensisijaisesti puhelimen, sähköpostin tai muun sähköisen kanavan kautta.

Keväällä 2020 alkanut koronapandemia on vaikuttanut kunnan palveluihin.

Itä-Suomen aluehallintovirasto on tehnyt huhtikuussa päätöksen, jolla yleisötilaisuuksien osallistujien enimmäismäärä on nostettu 3.5.2021 alkaen alkuvuoden 20 henkilöstä 50 henkilöön ja lisäksi on mahdollistettu tietyin reunaehdoin yli 50 henkilön tapahtumat. Myös Liperin kunnan linjausta tulee näin ollen päivittää.

Liperin kunnassa on linjattu 5.5.2021 seuraavaa:

  • Liperin kunnan aikuisten sisäliikuntaryhmien keskeytys jatkuu. Ryhmien mahdollista avaamista harkitaan uudelleen ennen syyskauden 2021 alkua.
  • Liperin kunnan kuntosalit ja uimahalli Liprakka pidetään auki. Kehotamme kävijöitä huolehtimaan turvaväleistä ja huolellisesta käsienpesusta.
  • Aikuisten ulkona toimivat liikunta ja harjoitusryhmät voivat toimia terveysviranomaisten antamia ohjeita noudattaen. Henkilömäärä rajataan samaan kuin kulloinkin voimassa olevassa aluehallintoviraston päätöksessä koskien yleisötapahtumia.
  • Ulkona järjestettävissä peli ja ottelutapahtumissa on noudatettava voimassa olevia aluehallintoviraston kokoontumisrajoituksia sekä terveysviranomaisten antamia ohjeita. Peli- ja ottelutapahtumissa toisen joukkueen tulee olla liperiläinen. Turnauksissa voi olla myös vieraspaikkakuntalaisten joukkueiden keskinäisiä pelejä. Turnauksen järjestäjänä tulee olla liperi­ Iäinen joukkue tai seura. Yleisöä voi olla 50 henkilöä kerrallaan tai niin, että yleisö on jaettu 50 henkilön lohkoihin. Tapahtuman järjestäjä vastaa ryhmittelyistä.
  • Lasten ja nuorten (alle 18 v.) harrastus ja harjoitustoimintaa voidaan jatkaa normaalisti sisällä ja ulkona. Harjoitustilassa tai ulkoharjoitusalueella ei sallita ulkopuolisia henkilöitä.
  • Yhdistysten ja järjestöjen aikuisliikuntaliikuntaryhmien toiminta ei ole mahdollista kunnan sisäliikuntatiloissa. Rajoitus koskee myös vanhempi-lapsi-ryhmiä. Muut aikuisten harrasteryhmät (esimerkiksi kylätoimijat) voivat edelleen kokoontua Liperin kunnan tiloissa, noudattaen kulloinkin voimassa olevia terveysviranomaisten ohjeita. Henkilömäärä rajataan samaan kuin kulloinkin voimassa olevassa aluehallintoviraston päätöksessä koskien yleisötapahtumia. Osallistujien suositellaan käyttävän maskeja.
  • Liperin kunnan nuorisotilat pysyvät auki. Koronapandemian aikana Liperin kunta kerää nimi ja puhelinyhteystiedot nuorisotilojen käyttäjistä. Tietojen keräämisellä halutaan turvata mahdollisessa koronatartuntatapauksessa nuorisotiloissa tartunnalle altistuneiden henkilöiden tavoitettavuus. Nuorisotilojen käyttäjien tiedot kerätään henkilön suostumuksella. Tietoja käytetään vain tartuntaketjujen jäljittämiseen, ei esimerkiksi markkinointiin. Katso tietosuojaseloste tästä.
  • Yleisötapahtumia voidaan järjestää koronaohjeet ja kokoontumisrajoitukset huomioiden.
  • Liperin kunta suosittelee Siun soten ohjeen mukaisesti vahvasti kasvomaskien käyttöä työpaikoilla, julkisissa sisätiloissa ja muissa tilaisuuksissa, joissa lähikontakteja ei voida aina välttää.
  • Toivomme kunnan asioissa asiointia ensisijaisesti puhelimen, sähköpostin tai muun sähköisen kanavan kautta.

Kunnan johtoryhmä seuraa tilannetta ja tiedottaa muutoksista palveluissa. Yllä kuvatuista muutoksista tiedotetaan kunnan verkkosivuilla ja sosiaalisessa mediassa. Henkilöstöä on lisäksi ohjeistettu erikseen.

Liperin osalta koronatilanne on säilynyt rauhallisena.

Hallintosäännön 13 § mukaan kunnanjohtaja tai hänen sijaisensa päättää tarvittavista kiireellisistä toimenpiteistä normaaliajan erityistilanteissa, mikäli kunnan toiminnan turvaaminen sitä edellyttää.

Nämä päätökset ovat voimassa 5.5.2021 alkaen toistaiseksi.

Liperin kunnan logo harmaalla pohjalla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute